Путин свикал итен состанок за заострување на девизната контрола во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин за денеска свика итен состанок со одговорните претставници откако зголемувањето на референтната каматна стапка на 12 отсто не го спречи...

Смртоносни средоземноморски мигрантски маршрути

Се стравува дека повеќе од 100 луѓе, вклучувајќи и деца, ги загубија животите откако нивниот брод потонал во немирното море крај јужна Италија во...

Коѕијас: Говорот на омраза во подем

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, во интервју за грчкото радио Њуз 247 изјави дека досега примил неколку закани со пратки во...

Јапонија со нови санкции за Северна Кореја: „Не можеме повеќе да толерираме провокации“

Портпаролот на јапонската влада Хироказу Мацуно изјави дека земјата ќе воведе дополнителни санкции против Северна Кореја со замрзнување на средствата на групите вклучени во...

Лавров го предложи Белград за место за преговори: Путин не би одбил средба со...

Русија е подготвена да ја разгледа средбата со Украина во други градови, на пример, во Белград, изјави денеска рускиот министер за надворешни работи Сергеј...

Следното сослушување за екстрадицијата на Асанж закажано на 30 мај

Следното сослушување во врска со екстрадицијата на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, е закажано за 30 мај, пренесува ТАСС. Претседателот на судот, Мајкл Сноу,...

Командантот на УЧК остана само со еден бранител

ДЕНЕСКА ПРОДОЛЖУВА СУДЕЊЕТО НА ОБВИНЕТИОТ ЗА ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ВО ХАГ, ХАШИМ ТАЧИ Судењето на Хашим Тачи, Јакуп Красниќи, Реџеп Сељими и на Кадри Весељи, како...

Германија ги забранува пластичните кеси

Германската влада усвои предлог-закон за забрана на пластични кеси во малопродажба, со исклучок на помали кеси за пакување на овошје и зеленчук. Во случај на...

Зеленски: Украина ќе ги подобри резултатите во соборувањето дронови и ракети

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија започнала напади врз инфраструктурата во многу големи размери и вети дека неговата армија ќе ги подобри,...

Во Њујорк 466 заболени од мали сипаници

Од октомври во Њујорк се регистрирани 466 случаи на заболени од мали сипаници, изјавија официјални лица. Претставниците на Секретаријатот за здравство велат дека во април...