Повторно „Македонска Тур де Франс експедиција“

„Македонската експедиција Тур де Франс 2018 - Доломити“, во состав Никола Ѓорѓиев, Васко Русевски, Бојан Диковски и Слободан Трајковски утре тргнува за Италија, со...

Популарноста на шахот се зголеми кога компјутерите научија да играат

Според ФИДЕ, бројот на активни професионални шахисти речиси двојно се зголемил за пет години до 2014 година. Бројот на турнири, исто така, пораснал за...

На Тур во минатото се пиело и се пушело!

Франција е во фокусот на вниманието на светската спортска јавност, по светската фудбалска титула, сега во полн ек е традиционалната 105-та по ред (првата...

Маркионе се повлече од „Ферари“ поради здравствени причини

Претседателот и генерален директор на „Ферари“, Серџо Маркионе, ја напуши функцијата заради компликациите по операцијата на рамото. Компанијата потврди дека неговата здравствена состојба се влошила...

Дејан Динев го освои  шаховскиот турнир „Илинден 2018“ 

Фиде мајсторот Дејан Динев ја освои шампионската титула на шаховскиот турнир на 10. Јубилеен спортски викенд што се одржува во рамките одбележувањето на Денот...

„Големата четворка“ ќе се обедини во Њујорк

На претстојниот „САД опен“ ќе учествуваат шест освојувачи на гранслем-турнирот во Њујорк, соопшти Тениската асоцијација на САД. Почнувајќи од бранителот на титулата Рафаел Надал, потоа...

Воландри: Ѓоковиќ по Мајами планираше да се повлече од тенисот

Поранешниот италијански тенисер, Филипо Воландри, изјави дека најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ размислувал да се повлече од тенисот на крајот од март по турнирот...

140 деца и ова лето пливаа и уживаа со пливачките школи организирани од Еуролинк...

На градскиот базен во Кавадарци вчера се одржа завршниот час од третата по ред пливачка школа за оваа година „Пливај и уживај“, организирана од...

Батон упати совет до Фернандо Алонсо

Поранешниот пилот на Мекларен, Џенсон Батон добро знае што значи да се натпреваруваш во средината на колоната без надеж за победа - она ​​што...

Ѓоковиќ се врати во топ 10 на АТП листата

Овогодинешниот шампион на најстариот и најпрестижен Гренд слем турнир, Вимблдон - Новак Ѓоковиќ се врати во Топ 10 на АТП листата, правејќи скок за...