Македонија ќе игра со Египет за пласман во финалето

РАКОМЕТ - МЕДИТЕРАНСКИ ИГРИ Машката ракометна репрезентација на Македонија денеска, во полуфиналето на Медитеранските игри (МИ) во Оран (од 14 часот), ќе игра со Египет...

Рибера посакува одбрана на трофејот

Бранителот на трофејот, Шпанија, со отворен гард ќе ѝ се спротивстави на ракометната репрезентација на Хрватска. Селекторот Жорди Рибера уште не размислува за полуфиналето...

Металург немаше решение за ефикасниот напад на рускиот првак

Ракометарите на Металург загубија на денешното гостување кај рускиот првак Чеховски медведи со 27-40, во заостанатиот меч од 5-то коло во Лигата на Европа....

Барселона соборува рекорди во ЛШ

РАКОМЕТ - ПО ГРУПНАТА ФАЗА Според податоците на Европската ракометна федерација (ЕХФ) по завршувањето на групната фаза, а во пресрет на осминафиналето во Лигата на...

Данска ја зголеми серијата, има 21 победа во низа на мундијалите

По две кола, вкупно 14 репрезентации се пласираа во втората групна фаза, во која ќе играат 24 селекции Уште седум репрезентации (Германија, Србија, Катар, Норвешка,...

Металург во Маврово продолжува со подготовките

Во наредните десет дена во Маврово ќе продолжиме со кондициска подготовка и ќе почнеме и со поинтензивна техничко-тактичка подготовка, во која ќе уигруваме напаѓачки...

Преморениот Металург не можеше да се справи со рускиот првак

Ракометарите на Металург загубија од рускиот првак Чеховски медведи со 32-37 во заостанатиот меч од 5. коло во Лигата на Европа (ЛЕ), одигран попладнево...

Фајналфорот без гледачи и со здравствени протоколи преземени од ЕП за...

Многу внимателно го следиме развојот на здравствената состојба во Германија. Што се однесува до концептот за хигиена, го користиме искуството од Европското првенство за...

Велковски: Квалитетот на нашите ривали дополнителен мотив за напорна работа

Во овој подготвителен период се предвидени пријателски мечеви со Црна Гора и со Грција. Македонија на ЕП 2024 е во група со Германија, Франција...

Ланските финалисти сезоната ја почнаа со порази

РАКОМЕТ - ЛИГА НА ШАМПИОНИТЕ ЗА ЖЕНИ Со пораз почна новата натпреварувачка сезона во женската Лига на шампионите (ЛШ) за актуелниот европски првак Вајперс Кристијансанд...