Петте замени ќе важат до декември 2022 година

Правилото е воведено во мај 2020 година, а е насочено кон поддршка на благосостојбата на фудбалерите, особено кога распоредот е нарушен, што честопати доведува...

И легендата на Ливерпул, Мекдермот, страда од деменција

Тој е последниот во низата познати поранешни фудбалери на кои им е дијагностицирана деменција, за која се верува дека има врска со удирањето топка...

Првпат Тур де Франс ќе почне во Италија и нема да...

Предвидени се вкупно седум планински етапи, вкупното вертикално искачување достигнува 52.230 метри, а треба да има неизвесност до самиот крај, бидејќи последната етапа, традиционално...

Чеферин: Конференциската лига покажува дека фудбалот е за секого

Третото натпреварување на УЕФА за фудбалери веќе гарантира дека повеќе тимови и нивните поддржувачи ја доживуваат од прва рака возбудата на европскиот фудбал. Од...

Спорт-инфо

Промовирана привремена одбојкарска олимписка арена Во Токио официјално беше отворена арената „Ариаке“, каде што ќе се одржуваат одбојкарските натпревари на Летните олимписки игри (ЛОИ) годинава....

Еспинос: Сигурен сум дека многу брзо ќе можеме да ги...

Имам големо чувство на оптимизам за следните месеци, рекол претседателот на ВКФ, Шпанецот Антонио Еспинос, на видеоконференцијата на која меѓу приоритетите беше промоција на...

Почнува долгото патување кон СП 2026

ФУДБАЛ В четврток е првиот меч, Парагвај - Перу, со кој ќе почнат квалификациите во Јужна Америка за пласман на СП 2026. Во октомври е...

ФИФА има две опции за идниот меѓународен календар?

Првата верзија би вклучувала повеќе термини за меѓународни средби во ноември и во декември, а втората е да се додадат дополнителни термини во ноември...

Спортски вести

  ФИФПро бара тринеделна пауза меѓу сезоните Фудбалерите ќе бараат минимум три недели целосен одмор помеѓу сезоните 2019/2020 и 2020/2021 пред почетокот на подготовките, сугерира Синдикатот...

Летниот ќе стане „есенски“ преоден рок, договорите важат и по 30...

Новите датуми за летниот преоден рок, кој во Англија е преместен за 1 септември, ќе бидат одобрени од ФИФА, под услов да бидат меѓу...