И новинари од „Нова Македонија“ дел од маратонот

Екипа вработени во дневниот весник „Нова Македонија“ исто така ќе биде дел од „Скопскиот маратон“. Новинарките Антонија Поповска, Сања Јачевска, Радмила Заревска и Гоце...

Ливерпул може да избие на третото место

Ливерпул со нова титула во фудбалската Лига на шампионите (порано Куп на шампионите) може да избие на третото место на листата на прваци. Реал...

Маратонско Скопје подготвено за нов спектакл

Утрешниот спортски настан ќе го увеличи светската рекордерка во маратон, Британката Пола Ретклиф, која ќе биде промоторка на „Скопскиот маратон“. Таа е втора мегаѕвезда...

По 20 години, тим со три финалиња во низа

Реал Мадрид трета година во низа ќе игра во финалето на фудбалската Лига на шампионите. Со тоа се доближи до достигнувањето на истиот клуб...

„Црвените“ водат на табелата со премии

Досега Ливерпул заработи 40,7 милиони евра од премиите од УЕФА за резултатите сезонава во Лигата на шампионите, а касата на англискиот фудбалски клуб може...

Промоција на книгата „Димитар Илиевски, легенда на македонскиот шах“

На Саемот на книгата, кој е во тек во Скопје и се одржува во ВИП-арената „Борис Трајковски“, денеска, со почеток во 12.30 часот, ќе...

По поминати над 145.000 км, пехарот се врати во Русија

На 41-от ден до почетокот на Светското првенство (СП) во фудбал, пехарот наменет за светски првак повторно се врати во земјата-домаќин, Русија. Предвидено е...

Детски мини-маратон 2018

Над 500 деца од сите основни учулишта од главниот град денеска ќе го почнат викендот на Скопскиот маратон со „Детскиот мини маратон“, испраќајќи порака...

Атлетико по третиот, Марсеј по првиот трофеј

Финалниот натпревар во Лига Европа ќе се игра на 16 мај во Лион. За шпански Атлетико, тоа ќе биде трето финале во Лига Европа Атлетико...

Фаворитот Вардар убедлив против Металург

Ракометарите на актуелниот првак Вардар вечерва во СЦ „Јане Сандански“ во рамките на 5. коло од плејофот во домашната Супер лига, високо го совлада...