„Ел класико“ по старо, голови, исклучување, контроверзии

Барселона, која веќе ја обезбеди 25-та шампионска титула, ремизира со Реал (2-2) по што и натаму е без пораз по 35-те првенствени кола (26...

Вардар ги дозна имињата на судиите за полуфиналето против Монпелје

Европската ракометна федерација ги соопшти имињата на судиските двојки кои ќе ја делат правдата на Ф4 турнирот на Лигата на шампионите кај мажите.   На актуелниот...

Ѓоковиќ демантира дека Бекер се враќа во неговиот тим

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ по победата над Јапонецот Кеи Нишикори на турнирот во Мадрид ги демантираше гласините дека Борис Бекер се враќа во...

Хамес Родригез сака да остане во Баерн Минхен

Фудбалерот на Реал Мадрид, Хамес Родригез, кој се наоѓа на двегодишна позајмица во Баерн Минхен, изјави дека би сакал да потпише траен договор со...

Ѓоковиќ со триумф над Нишикори го почна турнирот во Мадрид

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ со 2:0 во сетови го совлада Јапонецот Кеи Нишикори на стартот од турнирот во Мадрид. Првиот сет по голема борба...

Видео: Роналдо не го памети по добро арбитерот што ќе го...

Србинот Милорад Мажиќ (45) ќе го суди финалето на Лигата на шампионите (ЛШ) помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул на 26 мај во Киев, објави...

Сер Алекс Фергусон останува на интензивна нега

Поранешниот менаџер на Манчестер јунајтед Сер Алекс Фергусон и натаму се наоѓа на интензивна нега во една болница во Манчестер, откако беше опериран по...

И „Нова Македонија“ дел од настанот

Боите на Редакцијата на „Нова Македонија“ на скопскиот маратон ги бранеа новинарите Антонија Поповска, Сања Јачевска, Радмила Заревска и Гоце Цветановски. За Јачевска ова...

„Макстил“ со 34-члена екипа

Традиционално и годинава дел од Скопскиот маратон беше и 34-члената екипа на „Макстил“ (15 жени и 19 мажи) од кои повеќето настапија на хуманитарната...

Кенијците и натаму доминираат на Скопскиот маратон

Еванс Кипкемои Бивот (2;14,08 часа) беше најдобар во машка, а Џедида Карунгу (2;51,24) во женска конкуренција Скопје вчера беше во знакот на 14-то издание на...