ЉУБОВТА НА АНА

на Даница Ручигај Очите ѝ се свртени кон неа самата. Дали се смешка? Чувствува нема да остари. Го замислува своето едро, бело тело без брчки,...

На кастингот тежев 106 килограми, мирисав на сено и бев искасана од болви

Иако неки режисери како Фелини или Бергман, во денешно време Ларс фон Трир и Педро Алмодовар, во своите филмови секогаш ги ангажираат истите актери,...

Промоција на книгата „21 зошто и само едно како“

Промоција на книгата „21 зошто и само едно како“ од Драгиша Ристовски Гилберт, издавач „Ад вербум“, ќе се одржи во „Салон 19,19“ во 19.19...

Фотографии со воени теми на унгарски автори во Скопје

Изложбата „Пред и по Kапа: Фотографии со воени теми на унгарски фотографи од пред сто години и денес“ ќе биде отворена вечерва, во 19...

Композиторите ќе го тужат Министерството за култура

Наградените автори на Конкурсот за откуп на нови музички дела конечно добија решение за поништување на конкурсот од страна на министерот за култура Роберт...

Излезе „Филмски град“ од Игор Анѓелков

Деновиве од печат излезе новата книга на Игор Анѓелков, „Филмски град“, како 13 издание во есеистичката едиција „Или-или“ на истоимената издавачка куќа. По првата...

Изложба на уметницата и галеристка Ана Христовска

Вечерва, во 20 часот, во галеријата на Младинскиот културен центар ќе се отвори изложбата на македонската уметница и галеристка, Ана Христовска, насловена „Сакај и...

Доаѓа еден од водечките виолинисти во Кина

Утревечер во 20 часот Македонската филхармонија ќе го одржи симфонискиот концерт „Нинг Фенг се враќа“, на кој, како што кажува насловот, ќе настапи виртуозот...

Финецот Паули Тапио добитник на „Мостови на Струга“

Управниот одбор на „Струшки вечери на поезијата“ одлучи наградата „Мостови на Струга“ за најдобра дебитантска книга, која ја доделуваат СВП и УНЕСКО, во конкуренција...

Најголемата слика на Модиљани продадена за 157 милиони долари

Делото на сликарот Амедео Модиљани, „Лежечки акт (на лева страна)“ од 1917 година, беше продадено за 157,2 милиони долари на аукција во аукциската куќа...