Ќе ги усогласат ли претседателот и премиерот стратегиските интереси на Македонија

Таму каде што се најпотребни кохабитација, меѓусебна координираност и усогласеност, како што е случајот за прашањето за спорот за името меѓу Македонија и Грција,...

Градежник потешко повреден по пад од скеле

Градежен работник е потешко повреден по пад од скеле при изведување на градежни работи во гостиварското село Форино. Според СВР Тетово, синоќа околу 19 часот...

Загина 25-годишник на патот Скопје-Велес

Вчера околу 18,44 часот на автопатот Скопје – Велес, пред Катланово, патничко возило „Фиат Пунто“ со скопски регистарски ознаки, управувано од С.Т. (21) од...

Манчевски: Советниците на премиерот ги бира самиот тој, нивниот број е значително помал од...

Советниците на премиерот ги бира самиот тој. Нивниот број е значително намален за разлика од порано, а некои од нив се ангажирани без никаков...

Поплави 2016-2018 (не)научени лекции

Познавачите на состојбите и стручни луѓе тврдат дека вакви поројни дождови нема да ни предизвикуваат какви било опасности доколку сите канали се исчистени и...

Промената на уставното име е главната разлика меѓу Скопје и Атина

Грчкото барање за промена на уставното име и 17 мај како датум што може да биде клучен за евентуално решение доколку се одржи средба...

Нов режим на работа на градскиот зелен пазар во Кавадарци

Од денеска градскиот зелен пазар во централното градско подрачје во Кавадарци со нов режм на работа. Досега кавадарчани повеќе од 50 години можеа да пазаруваат...

Кревката иднина на Балканот зависи од македонскиот договор

Ако дефиниција за напредок е дека земјата повеќе не го нарекува аеродромот на својот главен град по воинот кој загинал пред 2.300 години во...

Сопатник загина во сообраќајка во Скопје

Вкупно 13 сообраќајки се случија во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје, при што сопатник во патничко моторно возило загинал, а...

Без вода неколку амбасади во Скопје

Поради промена на затвoрач (шибер) од ф-50мм на ул. „376“, расрксница со ул. „Максут Садик“ Општина Чаир, без вода за пиење од 9:30 часот ќе...