Ознака: Сараевски филмски фестивал

На Сараевскиот филмски фестивал прикажани и две регионални премиери

Од Сараево за „Нова Македонија“, Екатерина Лазаревска и Александра Лашкова Забележителни регионални премиери на Сараевскиот филмски фестивал (СФФ) имаа два квалитетни играни филма: „Безбедно место" на...

Три светски премиери на Сараевскиот филмски фестивал

Од Сараево за „Нова Македонија“, Екатерина Лазаревска и Александра Лашкова Унгарскиот филм „Шест недели“, романскиот „Човек од акција“ и словенечкиот „Јавачи“ имаа светски премиери на 28....

И случајните минувачи се почувствуваа како филмски ѕвезди на СФФ

Од Сараево за „Нова Македонија“, Екатерина Лазаревска и Александра Лашкова Светлосна инсталација поставена од студентите на Академијата за ликовни уметности во Сараево, блесна синоќа на улицата...

Џеси Ајзенберг на 28-от филмски фестивал во Сараево

Од Сараево за „Нова Македонија“, Екатерина Лазаревска и Александра Лашкова Сараевскиот филмски фестивал (СФФ) ќе му врачи признание на актерот и режисер Џеси Ајзенберг, вечерва во...

На Сараевскиот филмски фестивал наградени најдобрите во конкуренција на ТВ-серии

Од Сараево за „Нова Македонија“, Екатерина Лазаревска и Александра Лашкова Во хотелот „Хилс Сараево“, под покровителство на БХ Телеком, во рамките на 28-от Сараевски филмски фестивал,...

„Почесното срце на Сараево” за данскиот актер Мадс Микелсен

Од Сараево за „Нова Македонија“, Екатерина Лазаревска и Александра Лашкова За нешто повеќе од половина час, пред Народниот театар во Сараево, на црвениот тепих на 28-от...

Вечерва доделување на наградите „Срцето на Сараево” за ТВ-серии на Сараевскиот...

Од Сараево за „Нова Македонија“, Екатерина Лазаревска Александра Лашкова Сараевскиот филмски фестивал (СФФ) започна со проекцијата на филмот „Триаголник на тагата" на шведскиот режисер Рубен Естлунд". Токму...

Сараевскиот филмски фестивал започна со солзи и овации

Цунами од емоции, горчливи солзи, но и отворени бурни овации на задоволство и насмевки бликнаа од многубројната публика која  присуствуваше на проекцијата на уште...

Осум филмови во главната натпреварувачка програма на Сараевскиот филмски фестивал

Екатерина Лазаревска Александра Лашкова Во главната конкуренција за најдобар игран филм на Сараевскиот филмски фестивал (СФФ) кој годинава ќе се одржи од 12 до 19 август,...

За наградите „Срцето на Сараево“ годинава ќе се натпреваруваат 51 филм

Екатерина Лазаревска Александра Лашкова Сараевскиот филмски фестивал (СФФ) годинава ќе го има своето 28-мо издание, а во конкуренција за наградите „Срцето на Сараево“ ќе се натпреваруваат...