Ознака: Јенс Столтенберг

Помошта за Украина мора да остане најмалку 40 милијарди евра годишно,...

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска, на дводневниот форум на НАТО за долгорочната поддршка за Украина, што се оддржува во Прага, ги повика...

Столтенберг повика на укинување на ограничувањата за употреба на западно оружје...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика сојузниците да ги укинат ограничувањата за употреба на оружје од страна на Украина за да напаѓаат...

Столтенберг: Украина и натаму може да ја добие војната против Русија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека Украина сѐ уште може да победи во војната против Русија, но дека сојузниците ќе мора повеќе...

Столтенберг: НАТО очекува американскиот Конгрес во следните денови да ја одобри...

Охрабрен сум од очекувањето дека Конгресот на САД ќе одобри нова помош за Украина во наредните денови, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс...

Столтенберг ќе предложи фонд за Украина од 100 милијарди евра

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг ќе предложи создавање фонд од 100 милијарди евра за пет години за помош на Украина во војната против...

Не е време Украина да се предаде, порача Столтенберг по апелот...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека не се согласува со изјавите на папата Франциск дека на Украина ѝ треба „храброста на...

Столтенберг уверува дека Украина ќе добие авиони Ф-16, укажа на предизвиците...

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека кога Украина ќе добие борбени авиони Ф-16 од своите сојузници, без да каже конкретен датум кога...

Реакции по смртта на рускиот опозиционер Навални

По информациите за смртта на рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој според руската Федералната казнено-поправна служба, починал во затворската колонија каде ја издржувал казната, реагираа...

НАТО е подготвен да ги заштити сите сојузници, нема простор за...

Мирот никогаш не можеме да го земеме здраво за готово, но не гледаме никаква непосредна воена закана за Алијансата, изјави денеска генералниот секретар на...

Столтенберг: Сугестијата дека НАТО нема да ги брани сите сојузници ја...

Членот 5 од Договорот од НАТО, кој предвидува дека напад врз еден сојузник се смета за напад врз сите, е сржта на Алијансата и...