Ознака: фотографија

Медиумска врева околу фотошопираната фотографија на Кејт

Како можеше Бакингемската палата да ѝ дозволи на Кејт да ја преземе вината е едно од клучните прашања што одекнуваат во британската јавност. Како...

„Чекајќи ги пријателите“ на Мартин Стрезоски – ФОТОГРАФИЈА НА НЕДЕЛАТА

Фотографијата „Чекајќи ги пријателите“ на авторот Мартин Стрезоски е овонеделниот избор на фотографија на неделата. - Кучињата нѐ учат како се чекаат пријатели - вели...

Изложба на фотографии „Вевчански бајки и кошмари“ утре во галерија „Рудиќ“

Во галерија „Рудиќ“, утре во 19 часот, ќе биде отворена изложба на фотографии на Александрос Вретакос, под името „Вевчански бајки и кошмари“. Александрос Вретакос е...

„Браќа Манаки“ е слободната мисла на филмските уметници и големите...

Филмот „Домаќинство за почетници“, по сценарио и во режија на Горан Столевски, а во продукција на „Лист продукција“, го отвори 44-то издание на ИФФК...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Жителите на скопска Зоолошка уживаат во утринското сонце

Животните во Зоолошката градина во Скопје уживаат во утринското сонце, како што може да се забележи на фотографиите на нашиот колега Горан Анастасовски. На...

МВР го откри лицето што го вееше знамето со т.н. „голема...

Во врска со кривично - правниот настан од 11 август на Градскиот плоштад во Тетово, за кој во изминатите денови беа пласирани дезинформации и...

„Слатки детали“ на Александар Ангелов – ФОТОГРАФИЈА НА НЕДЕЛАТА

„Слатки детали“ на Александар Ангелов е фотографијата која е овонеделниот избор на „Нова Македонија“ за фотографија на неделата. -Ноџето на Уна во освојување на нови...

Дијалог на двајца мајстори на алтернативната фотографија во КИЦ

„Дијалогот на двајца мајстори на алтернативната фотографија“ може да се проследи преку делата на Шпанецот Жосеф Мариа Рибас Прус и Романецот Дамиан Диаконеску кои...

Магијата на црно-белата фотографија

Црно-белата фотографија (позната и како монохроматската фотографија) е фотографија каде што секоја позиција на фотографијата може да прикаже различно количество светлина, но не и...

Природните убавини на Лазарополе претставени преку објективот на Игор Цветковски

Отворена изложбата „Лазароска“ Изложбата на фотографии „Лазороска“ на фотографот и продуцент, Игор Цветковски, беше отворена во мултимедијалниот центар „Мала станица“. На изложбата беше промовирана и фотомонографијата...