Ознака: фотографии

ОЈО Кавадарци поведе постапка против шест деца за злоупотреба на фотографии...

Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против шест деца во врска со настанот со злоупотребени фотографии на малолетни девојчиња од страна на деветтоодделенци во...

Најдобрите фотографии во 2023

 „Нова Македонија“ секоја недела избира фотографија на неделата   Фотографијата секој вторник, на цела страница, ќе се објавува во печатеното издание и на веб-страницата на „Нова...

Утринско Водно низ објективот на Горан Анастасовски

На скопско Водно утрово длабоко се дишеше. Природната убавина ја пренесуваат и фотографиите на нашиот колега Горан Анастасовски.

Деветоодделенци од Кавадарци злоупотребувале фотографии на малолетнички, ОЈО оформи предмет

Основно јавно обвинителство Кавадарци оформи предмет за настанот со злоупотребени фотографии на малолетни девојчиња од страна на деветтоодделенци во Кавадарци. Од Обвинителството информираат за...

Злоупотребени фотографии на девојчиња од страна на деветтоодделенци во Кавадарци, полицијата...

Полицијата поднесе писмено известување до ОЈО за настанот со злоупотребени фотографии на малолетни девојчиња од страна на деветтоодделенци во Кавадарци, потврди попладнево за МИА...

Вселенскиот телескоп „Евклид“ ги испрати првите пробни фотографии од вселената

Вселенскиот телескоп „Евклид“, кој ѝ припаѓа на Европската вселенска агенција ЕСА, за првпат го фотографираше универзумот и испрати пробни фотографии. ЕСА го лансира „Евклид“ на...

Изложба на фотографии од нашето културно наследство

Во меморијалната куќа „Христо Узунов“ во Охрид, до 7 јули ќе биде отворена изложбата на фотографии во голем формат од најзначајните културно-историски локалитети и...

Изложени фотографиите на „забранетите луѓе“ на Џон Илија Апелгрен

Кинотека на Македонија Во Кинотеката на Македонија е отворена изложбата „Забранети луѓе“ на Џон Илија Апелгрен. Црно-белите фотографии на музичарите, кои публиката може да ги...

„Македонија виа Италија” – прва самостојна изложба на фотографии на Влатко...

Со 20 фотографии во голем формат со најубавите планински пејсажи од Македонија и италијанските Доломити, Влатко Рафески ќе се претстави на првата самостојна изложба...

Изложба на фотографии – еден вид омаж на Скопје

Градот Скопје минува низ голем број трансформации во својата историја, особено во последните петнаесетина години. Многумина се обидувале да го документираат тој незапирлив тек,...