Ознака: сфф

Почитувањето на човековите права – интегрален елемент на Сараевскиот филмски фестивал

Од Сараево за „Нова Македонија“, Екатерина Лазаревска и Александра Лашкова И оваа година, како дел од 28. Сараевски филмски фестивал (СФФ), се одржа настанот насловен „Денот...

И случајните минувачи се почувствуваа како филмски ѕвезди на СФФ

Од Сараево за „Нова Македонија“, Екатерина Лазаревска и Александра Лашкова Светлосна инсталација поставена од студентите на Академијата за ликовни уметности во Сараево, блесна синоќа на улицата...

Вечерва доделување на наградите „Срцето на Сараево” за ТВ-серии на Сараевскиот...

Од Сараево за „Нова Македонија“, Екатерина Лазаревска Александра Лашкова Сараевскиот филмски фестивал (СФФ) започна со проекцијата на филмот „Триаголник на тагата" на шведскиот режисер Рубен Естлунд". Токму...

Сараевскиот филмски фестивал започна со солзи и овации

Цунами од емоции, горчливи солзи, но и отворени бурни овации на задоволство и насмевки бликнаа од многубројната публика која  присуствуваше на проекцијата на уште...

Во главниот град на Босна и Херцеговина утре почнува Сараевскиот филмски...

Екатерина Лазаревска Александра Лашкова Од утре до 19 август, во главниот град на Босна и Херцеговина ќе се одржува 28. издание на Сараевскиот филмски фестивал...

Првиот долгометражен филм на Марија Џиџева го отвора СФФ

Со премиерата на првиот долгометражен игран филм на режисерката Марија Џиџева, „Втора шанса“, в среда во киното „Милениум“ ќе биде отворен 22-от „Скопски филмски...

„Ага” прогласен за најдобар филм на Сараевскиот филмски фестивал

Бугарскиот филм „Ага" на режисерот Милко Лазаров е прогласен за најдобар игран филм на 24. Филмски фестивал во Сараево и ја доби наградата „Срцето...