Ознака: средно училиште

Полуматурантите да се фокусираат на стручното образование, тоа нуди поголема перспектива,...

Во пресрет на уписите во средните училишта На 20 јуни започнуваат уписите во средните училишта и јас упатувам апел до младите да се фокусираат на...

Полицаец вознемирувал ученички во скопско средно училиште

Полициски службеник вербално вознемирувал неколку ученички во средно училиште во Скопје. По пријавата во полиција веднаш се преземени соодветни мерки за расчистување на случајот и...

Средните училишта со здравствени струки нема вонредно да запишуваат ученици

Во средните училишта во државава кои имаат насоки од здравствена струка повеќе не ќе може вонредно да се запишуваат ученици. Од Министерството за образование...

Аплицирањето за стипендии за средношколци завршува в недела

Рокот по конкурсите на Министерството за образование и наука за стипендии за ученици во средно образование во учебната 2022/2023 година истекува в недела, 13...

Штанцаме петки: Можеме ли без оценки од ракав?

За тоа како да се направат промени, познавачите на состојбите во образованието дискутираат за реформи во начинот на оценување во основно, за воведување на...

Убиецот од Паркленд го призна масакрот – обвинителите ќе бараат смртна...

Николас Круз, кој е обвинет за масовното убиство во средното училиште во Паркленд, Флорида, во 2018 година, се изјасни за виновен за најголемиот масакр...

Уписите во средните училишта почнуваат на 14 јуни

Уписите во средно образование ќе се реализираат преку три пријавувања во текот на следниот месец, почнувајќи од 14 јуни. Учениците кои се упатени на...

Учениците од четврто до деветто и од средно ќе користат дигитални...

На вчерашната владина седница утврдена е содржината на предлог-законот за учебници и други наставни и дидактички материјали во основно и средно образование од кој...

Стипендии за средношколци преку проектот „Образованието е повеќе од просек 5.0“

НАША ДОЛЖНОСТ Е ДА ГИ ПРЕПОЗНАЕМЕ КВАЛИТЕТИТЕ НА СЕКОЈ УЧЕНИК! Школата за дизајн и уметност „Џолев и уметностите“, во соработка со Институт за дизајн и...

На 22 јуни тестирање за упис во средните училишта каде се...

Јавните средни училишта во кои се пријавени поголем број на ученици со ист број на поени во конкурсот за запишување ученици во средно образование,...