Ознака: Сонце

Есенското сонце – фактор на ризик за безбедно возење

Возачот треба да е свесен за ризиците при управувањето со моторното возило, а меѓу нив и од сончевите зраци (наесен сонцето е ниско на...

Индија лансира ракета за проучување на Сонцето

По успешното слетување на Месечината, индиската вселенска агенција лансира ракета за проучување на Сонцето како дел од својата прва соларна мисија. Ракетата остави трага...

ВИДЕО: Индија го лансира леталото Адитија-Л1 што треба да ги открие...

Две недели по успешното спуштање на сонда на Месечината, Индија денеска го лансираше и своето прво вселенско летало за проучување на Сонцето. Вселенското летало Адитија-Л1...

И децата треба да носат очила за сонце

Во текот на летото децата поминуваат многу време надвор и се изложени на директна сончева светлина. Штетните УВ-зраци имаат негативно влијание врз здравјето на...

Прекумерното изложување на сонце може да доведе до труење

Високите температури не претставуваат ризик само од топлотен удар туку и од труење со сонце. Да, таа состојба е реална и многу сериозна. Најчесто...

По дождот ќе ни дојде сонце, но да не се опуштаме...

Меѓународната агенција за истражување на ракот во 1992 година го класифицира ултравиолетовото зрачење како канцерогено, а од 2007 година и солариумите. Дури девет проценти...

Сè тече, сè се менува?

Веројатно откако постои човештвото упорно си го поставува прашањето дали светот/космосот, а со нив и историјата, се движат. Ако се движат, кон што се...

Со македонското сонце од Кутлеш се нарушува јавниот ред и мир?!

Во текот на јуни во Охридскиот суд ќе започне судење на адвокатот Тони Менкиновски чие знаме со сонце од Кутлеш беше поставено на 27...

Медиумско македонско сонце

За тоа колкаво е значењето на медиумите можеби најилустративно говори пораката на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, кој вели дека без слобода на...

Ново сонце на слободата

Без оглед што и да се случува во соседна Бугарија во следниот период, треба да е јасно дека Декларацијата во бугарското собрание ќе остане...