Ознака: слободна трговија

Договорот за слободна трговија со Кина ја гарантира иднината на нашата...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека кинескиот претседател понудил многу конкретни работи и дека Договорот за слободна трговија со Народна Република Кина ја...

Србија и Кина потпишаа договор за слободна трговија

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска на средба со српскиот претседател Александар Вучиќ оцени како односите меѓу Кина и Србија издржале промени во меѓународниот пејзаж...

Украина го потврди договорот за слободна трговија со Македонија

Украинската Влада усвои резолуција за спроведување на договорот за слободна трговија со Македонија, усвоен во октомври 2022 година, соопшти РБЦ-Украина повикувајќи се на Министерството...

Се договоривме да заврши процесот за осигурување на работните дозволи, граѓаните...

Средбата на претседателот на Србија Александар Вучиќ, со премиерот на Македонија Димитар Ковачевски и со премиерот на Албанија Еди Рама, се одржа во градското...

Средбата меѓу Бајден и Фон дер Лајен вовед во преговорите за...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен и американскиот претседател Џо Бајден утре во Вашингтон можат да го објават почетокот на преговорите за...

Со бариери и контрабариери нема слободна трговија

Се бара решение за запирање на трговската војна откога минатата недела косовскиот министер за трговија и индустрија Ендрит Шаља наложи забрана на увоз на...

Кина и Велика Британија планираат договор за слободна трговија

Кина и Велика Британија планираат да почнат разговори за Договор за слободна трговија меѓу двете земји по излезот на Лондон од Европската унија, соопшти...