Ознака: реизбор

Ако повторно бидам избрана, ќе се залагам за проширување на ЕУ...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска во Брисел изјави дека доколку повторно биде избрана на таа функција, ќе биде силен поддржувач...

„Реизборот ми дава уште поголем мотив, но и одговорност“

ШАХ - ЃОРЃИ МИНОВСКИ СТАРО-НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ШСГС Плановите за наредните четири години се да работиме со зголемено темпо на проектот „Шах во училишта“, а...

Бајден ја објави кандидатурата за нов мандат

Актуелниот американски претседател Џо Бајден денеска објави дека ќе се кандидира за претседателските избори во 2024 година. Со најавата на кандидатурата во форма на триминутно...

Трајанов предложи реизбор на сите судии: Дојдовте на власт со „Нема...

Владата да подготви закон со кој во текот на една година ќе им престане мандатот на сите судии – од основните судии, па се...

Путин му ја честиташе изборната победа на Вучиќ и изрази надеж...

Рускиот претседател Владимир Путин му честиташе на српскиот лидер Александар Вучиќ за неговиот реизбор и изрази надеж дека ќе се надгради нивното „стратешко партнерство...

Серџо Матарела реизбран за претседател на Италија

Италијанскиот претседател Серџо Матарела синоќа беше реизбран за неговиот втор претседателски мандат по „маратонски“ осмиот круг на гласање, меѓу повеќе од 1.000 пратеници и...

Македонија и Балканот во сенка на реизборот на Путин

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВО МОСКВА Милко Живковиќ, наш специјален известувач од Москва Случувањата во Македонија и во регионот речиси воопшто и да не се следат. Никој од жителите...

Трамп за реизборот собрал над 40 милиони долари

Американскиот претседател Доналд Трамп ќе пријави дека за кампањата за реизбор на претседателските избори во 2020 година во првиот квартал од оваа година собрал...

Ердоган едногласно реизбран за лидер на АКП

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска едногласно е реизбран за лидер на Партијата на правдата и развојот (АКП). Тоа го покажаа резултатите од гласањето...