Ознака: препорака

Словенечките епидемиолози против задолжителна вакцинација против ковид-19

Словенечките епидемиолози не и препорачуваат на Владата да воведе задолжителна вакцинација против ковид-19. Експертите кои дејствуваат во рамките на словенечкиот Национален институт за јавно здравје...

Јакнете го имунитетот, спијте доволно и не игнорирајте ги симптомите

ЛЕКАРИТЕ ПРЕПОРАЧУВААТ Повеќето од нас воопшто не размислуваат за имунитетот сè додека не биде предоцна, а од друга страна живееме во време кога особено треба...

Eколозите порачуваат: 15 отсто од територијата на државата треба да биде...

Светскиот ден на животната средина 5 јуни е значаен меѓународен ден за подигнување на свеста за зачувување на животната средина и се одбележува од...

Владата препорача откажување на сите поголеми јавни собири до 6 март

Во насока на натамошна превенција од коронавирусот, Владата го прифати предлогот на Управувачкиот комитет за координација и управување во системот за управување со кризи...

Јапонската книжевност ја создале жени

По препорака од Надежда Чачинович и нејзиниот „Водич низ светската книжевност за интелигентна жена. Корисен и за интелигентни мажи“, напишан со намера да го...

Кој ќе победи – силната препорака или вештите изговори

Досегашното македонско искуствот во евроинтеграциите, поучува дека добриот извештај на ЕК и препораката за почеток на преговорите не се доволни Советот на министри на...

Безусловната препорака– потврда за спроведените реформи и имплементација на европските стандарди

Министерката за правда, Рената Дескоска, денеска се сретна со делегацијата на набљудувачката мисија на Парламентарното собрание на Советот на Европа (ПССЕ), предводена од Лиза...

Бугарија ја поздрави препораката на ЕК за Македонија

Министерството за надворешни работи на Република Бугарија го поздравува објавувањето на Пакетот за проширување на Европската комисија за 2019 година. Оттаму преку соопштение наведуваат...

СЈО – вистински услов или изговор за (не)добивање препорака од ЕК

Самото СЈО, како правна институција произлезена од политички мотиви, не е неопходен услов за добивање датум за преговори за членство во ЕУ, туку повеќе...

Димитров: Заслужуваме чиста одлука за почеток на преговори

Заслужуваме чиста одлука за почеток на преговори, но политиката е уметност на можното и ќе сториме се што можеме, ќе вложиме максимален напор за...