Ознака: правила

На украинските производители на храна ќе им се стопира привилегијата за...

По започнувањето на руско-украинската војна, Европската комисија (ЕК), како инстантна помош за Украина, привремено ги суспендира сите царини и квоти за украински стоки за...

Газа и крајот на поредокот заснован на правила

Што значи војната Израел - Хамас за иднината на човековите права и меѓународното право По повеќе од четири месеци конфликт, кампањата на Израел за одмазда...

Пет совети за новите медиумски правила на ЕУ

Новиот европски закон има цел да се спротивстави на државната контрола врз медиумите и новинарите Европската Унија бара време за напорите да се намали слободата...

ЕУ дефинитивно покажа една тенденција за менување на правилата на меѓународен...

Барањето за уставни измени во Македонија, според стандардите на меѓународното право, е само каприциозна желба на Бугарија. Во случајот на Македонија, и проблематизирањето на...

Едноставни правила за чистење екрани

Помодерните телевизори и уреди што имаат ЛЦД или ОЛЕД-екрани бараат малку поинакво одржување од постарите модели на телевизори. Според Џесика Ек, експертка за чистење од...

Милијардерот Маск ја уверил Европската комисија дека Твитер ќе работи според...

Милијардерот Илон Маск ја уверил Европската комисија дека Твитер ќе продолжи да се придржува до строгите европски правила за контрола на нелегалната онлајн-содржина. Ова го...

Есенските сообраќајни незгоди со превенирање да се спуштат под минимум

СЛЕДУВА СТАТИСТИЧКИ НАЈОПАСНИОТ ПЕРИОД ЗА ВОЗАЧИТЕ НА ПАТНИЧКИ МОТОРНИ ВОЗИЛА Есенскиот период дава и многубројни температурни осцилации, поголема влажност на сообраќајниците и врнежи, а намалувањето...

Се предлагаат правила за фудбалот од кошарката, ракометот, хокејот, ватерполото…

Ван дер Зи, директорот за аматерски фудбал во КНВБ, се надева дека промените ќе ја направат играта „побрза, поспортска, пофер и поатрактивна“ Холандскиот фудбал ќе...

Бекер: Новите правила ќе го уништат тенисот

Некогаш големиот тенисер и повремен тренер, Германецот Борис Бекер (54), е загрижен за состојбата во денешниот тенис. Тој смета дека новите правила што се...

Брисел ќе ги замрзне должничките правила до 2023 година

Добри вести за поголемите европски економии Европската комисија ќе ги замрзне должничките правила до следната година кога фискалната рамка на Европската Унија (ЕУ) треба да...