Ознака: Плачковица

Пронајден човечки труп на планината Плачковица

Вчера околу 15 часот во Полициската станица Радовиш З.Н. од истоимениот град пријавил дека на планина Плачковица, на местото „Чаркова река“ во атар на...

Медитативна прошетка до срцето на Плачковица

#РаскажиНиЗаМакедонија Плачковица Легенди за овој крај зборуваат за водите и светиот град на планината Плачковица. Во него живеела баба што имала моќ да лекува. Едната од...

За Божиќ чекор подалеку од реалноста

За сите што се расположени за поинакви празници Десет магични места во Македонија Многумина сакаат божиќните празници да ги поминат во пријатна и топла атмосфера, чекор...

Традиционално рели на планината Плачковица

Десетто традиционално рели ќе се одржи утре и задутре на планината Плачковица. Влатко Хилјадников од клубот „Астибо Екстрем“ вели дека очекуваат над 130 учесници со...