Ознака: општина Аеродром

Општина Аеродром ќе им додели 900 таблет-уреди на ученици

Градоначалникот на Општина Аеродром, Тимчо Муцунски, на својот фејсбук-профил објави дека Општината го продолжува проектот „Бесплатен таблет за сите“, со сопствени средства, обезбедени од...

Општина Аеродром бара споменикот на Ќосето да биде поставен во Ново...

Општина Аеродром донесе одлука за поставување на споменикот на Андон Јанев – Ќосето во населбата Ново Лисиче, со поддршка на советниците на ВМРО ДПМНЕ...

Муцунски: Како Општина ги надоместуваме недостатоците кои што Арсовска не ги...

„Дефинитивно е предизвик да се управува една од најголемите општини во Република Македонија во времиња кои се турбулентни, специфични заради начинот на кој што...

Почнува исплатата на помош за новороденчиња во Аеродром

Неделава почнува исплатата на финансиската помош за новороденчиња во Општина Аеродром. Со оваа мерка, 53 семејства во Општина Аеродром ќе добијат по осум илјади денари...

Парични награди за првенците на генерација во општина Аеродром

Осум најдобри ученици од основните училишта во општина Аеродром добија пофалници за „најдобар ученик на генерација“ и еднократна парична награда во висина од 10...

Во Аеродром одбележана 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески

Јазикот што го кодификуваше Блаже Конески ни овозможува сега да се разбереме, да ги истакнеме нашите чувства и да упатиме јасни пораки кон сите...

Аеродром за првпат надмина 1.000 активни случаи на заразени со коронавирус

Општина Аеродром која е најголемото скопско жариште на коронавирус за првпат надмина 1.000 активни случаи на заразени. Според последните податоци на Министерството за здравство, во...

Реконструиран булеварот Видое Смилевски Бато во Аеродром

Со бележење на хоризонталната сообраќајна сигнализација, деновиве заврши целосната реконструкција на коловозот од булеварот Видое Смилевски Бато во општина Аеродром. На потегот од крстосницата со...

Аеродром подели заштитни маски и ракавици во Пензионерскиот дом и СВР...

Мобилни тимови на Општина Аеродром и Црвен крст денеска им поделија заштитни маски и ракавици на станарите на Домот за стари „Аеродром“, како и...

Се санираат штетите од невремето во Аеродром

Комуналните екипи на Општина Аеродром и на Град Скопје ги санираат последиците од силниот ветар што синоќа предизвика штета на повеќе локации во Скопје. Невремето...