Ознака: населба

Продолжува противзаконското копање јаглен во неолитската населба

Центарот за истражување на предисторијата повторно реагира Центарот за истражување на предисторијата информира дека археолошкиот локалитет Влахо кај Живојно и понатаму се оштетува поради експлоатација...

Откриена најстарата неолитска населба во Македонија

Гоце Наумов од Центарот за истражување на предисторијата информира дека имаме нови ексклузивни сознанија од нашите истражувања на археолошкиот локалитет Влахо, кај Живојно, во...

И преку споредните улички се вози пребрзо

Во обид да провериме дали навистина е така, екипа на „Нова Македонија“ неколку дена беше на терен на двете улици во оваа населба, за...

Населба во Израел ќе го носи името на Трамп

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, денеска објави дека нова населба на Голанската висорамнина ќе биде именувана по американскиот претседател, Доналд Трамп, како знак на благодарност...

Обновено детско игралиште во населбата Дексион

Општината Ѓорче Петров постави целосно нова урбана опрема на претходно уништеното детско игралиште во населбата Дексион, лоцирано веднаш зад амбулантата. На задоволство на граѓаните,...