Ознака: мерк

Ослабува занесот за „чудотворните“ лекови против ковид-19

Продажбите на антивирускиот лек на „Фајзер“, „паксловид“, ги надминаа оние на лекот создаден од ривалскиот „Мерк“ и сега доминираат на пазарот за средства за...

Каде заглави ветувачкиот „молнупиравир“?

Европската агенција за лекови веројатно нема месецов да одобри условна маркетинг-авторизација на антиковид-лекот „молнупиравир“ на компанијата „Мерк“ додека се справува со „проблематичните“ податоци, според...