Ознака: лажни вести

Агелер: Од клучна важност е на 8 мај луѓето да излезат...

Oд клучна важност е на 8 мај да излезат и да гласаат, затоа што важно е тие да ги изберат кандидатите кои тие сметаат...

Исчезнатото девојче не е тема со која може да се забавуваме,...

Профилите што шират лажни вести во медиумите, на Фејсбук и на другите јавни мрежи за исчезнатото девојче се детектирани и против нив ќе се...

Од лажните вести вистината прва умира

Откога постојат светот и векот имало лажни вести. Од памтивек имало луѓе што измислувале разни приказни и манипулирале со луѓето и вистината и од...

МВР: Лажни се тврдењата за наводно починати средношколци во Градскиот парк...

МВР ги демантира лажните вести во врска со наводно пронајдени починати средношколци во Градскиот парк во Скопје, поради употреба на дрога, кои се шират...

Валканите кампањи на социјалните медиуми се еднакви на „терористички напад“, смета...

Одредени „валкани кампањи“ на социјалните мрежи се еднакви на „терористички напад“, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, неколку дена по стапувањето во сила на законот...

Донесен Закон против лажните вести и дезинформациите

Турција Подготвил: Марјан Велевски Турскиот парламент усвои закон со цел да се бори против напливот на лажни вести и дезинформации, особено во медиумите и на социјалните...

Транспарентноста е најдоброто оружје во борбата против лажните вести, нагласи Петровска

Комуникацијата е клучна за нас, а тоа најдобро ни го покажа воената агресија врз Украина, која континуирано е проследена со информациска војна со една...

Пендаровски-Браже: Македонија ќе се бори против лажните вести, кои го поткопуваат...

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Баиба Браже, помошничка на генералниот секретар на НАТО за јавна дипломатија, која e во посета на земјава по...

Османи: Политички центри пласираат лажни вести за решенијата на историската комисија...

Негативните реакции во однос на договорените решенија на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања се последица на намерно пласирани лажни вести од...

Отвори си ги очите, ако мижиш, ќе те лажат! – герила...

На повеќе локации низ Скопје анонимни активисти денеска поставија макети од мобилни телефони на чии екрани се претставени некои од најчесто употребуваните и најштетните...