Ознака: комора

Стопанската комора ја укинува членарината, ја афирмира Шумановата економска Европа,...

Денеска е 13 август (колумната е пишувана тогаш), познат по потпишувањето на Охридскиот рамковен договор и по роденденот на мојата сопруга. Бидејќи годините за...

Зар дополнително оданочување за фирми што оствариле позитивни резултати со...

Стопанската комора и Советот на странски инвеститори за Законот за данок на солидарност: Стопанската комора на Македонија и Советот на странски инвеститори вчера излегоа со...

Стопанската комора и Владата со спротивставени ставови за мерката „замрзнување...

Високите претставници на бизнис-заедницата и на Владата на Македонија ги соочија своите спротивставени ставови за замрзнувањето на цените на основните прехранбени производи, а последно...

Воведувањето дополнителен данок на добивка создава несигурност кај инвеститорите, реагираат од...

Стопанската комора смета дека донесувањето на закон за дополнителен данок на добивка на крајот на 2022 година, претставува, како што велат, репутациски ризик за...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници од Комората на извршителите

Претседателот Стево Пендаровски се сретна со претставници од Комората на извршителите, а на средбата присуствуваше и министерката за правда, Рената Дескоска. На средбата се разговараше...

Комората прерасна во успешна асоцијација

Комората на РМ за приватно обезбедување е основана на 21.6.2000 година, а денес ја слави својата зрелост во заштитата и унапредувањето на стручноста, професионалноста,...

Анѓушев и Сугарески во работна посета на Србија

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за транспорт и врски Горан Сугарески денеска ќе престојуваат во службена посета во Белград каде...