Ознака: ИВЗ

Новоназначениот в.д. муфтија за Тетово пријавил во полиција дека бил попречуван...

Новоназначениот вршител на должност муфтија од страна на Исламската верска заедница (ИВЗ) за тетовскиот регион, Селвер Џемаили, во полиција пријавил дека бил попречуван да...

ИВЗ ужива висока доверба меѓу своите верници во земјава

Исламската верска заедница во Македонија ужива висока доверба меѓу своите верници во државата, покажува најновото истражување на „Религија.мк“ и „Институтот за политички истражувања –...

ИВЗ е против законите за родова еднаквост и за матична евиденција

Исламската верска заедница соопшти дека е против донесување на законите за родова еднаквост и за матична евиденција и оти нејзиниот став во однос на...

Поглаварот на ИВЗ, Фетаи упати честитка на по повод Рамазан (Фитр)...

По повод утрешниот празник Рамазан (Фитр) Бајрам честитка до верниците од исламска вероисповед упати поглаварот на ИВЗ, реисул улема, Шаќир Фетаи, со желби и...

Групата на пријателство меѓу МПЦ-ОА и ИВЗ ќе разменува искуства и...

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи соопшти дека првпат се формира „Група на пријателство“ помеѓу Македонската православа црква-ОА и Исламската верска...

ИВЗ и МПЦ да помогнат за штедење струја, побара Бекетеши

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска побара поддршка од поглаварот на Исламската верска заедница (ИЗВ), реисот Шаќир Фетаху за почитување на мерките за штедење...

Почнаа рамазанските пости

По рамазанскиот пост, на 2 мај е Рамазан Бајрам, кој се чествува три дена. Првиот ден од Рамазан Бајрам е државен празник Верниците од исламска...

Фетаху: Преку постот и знаењето ја разбираме главната цел на животот,...

Порака на поглаварот на ИВЗ по повод почетокот на Рамазанскиот пост Во пресрет на Рамазанскиот пост, поглаварот на Исламската верска заедница, реисул-улема Х. Хфз. Шаќир...

Поглаварот на ИВЗ апелира да се почитуваат мерките против ковид-19

Претседателот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема Х. Хфз. Шаќир ефенди Фетаи, преку јавен повик до сите муслимански верници и граѓани на Македонија повика на...

Селефистите регистрирани како нова верска заедница во земјава, ИВЗ реагира

Од Исламската верска заедница во земјава велат дека дозволата за регистрирање на оваа верска заедница е срамен чин и е многу штетна за единството...