Ознака: Епидемија

Прогласена епидемија на морбили во Скопје

Министерството за здравство прогласи епидемија на морбили или мала сипаница на подрачјето на Град Скопје, откако претходно биле регистрирани 12 нови лица заразени од...

Филипче: Малите сипаници не загрижуваат, не сакаме да дозволиме да ни...

Епидемиите кои што ни се јавуваат на мали сипаници многу не загрижуваат, не сакаме да дозволиме да ни се вратат некои болести кои што...

Во Шуто Оризари и Куманово два нови случаи со мали сипаници

Два нови случаи со мали сипаници се лабораториски потврдени. Станува збор за дете на возраст од двеипол години од Куманово и жена на 32-годишна...

СЗО: Епидемијата на колера во Конго ќе трае уште најмалку шест...

Епидемијата на колера во Конго ќе трае уште најмалку шест месеци, изјави епидемиологот Питер Салама, заменик генерален директор на Светската здравствена организација. Тој вели дека...

Епидемијата на ебола во Конго е најголема во историјата на државата

Епидемијата на вирусот ебола што моментно се шири во Демократска Република Конго, е најголема во историјата на таа држава – 319 потврдени случаи на...

Шарените пилули стануваат закана што постојано мутира

Тревога: Епидемијата од новите дроги се шири со стравотна брзина Трагичните вести се повеќе од доволни за да нѐ натераат сериозно да се замислиме. Што...

Eпидемија на мали сипаници во Дебарско

Епидемија на мали сипаници има на подрачјето на Дебар, каде што се регистрирани 17 случаи, објави на својата веб-страница Институтот за јавно здравје (ИЈЗ)....