Ознака: Елиуд Кипчоге

Кипчоге верува дека може да истрча маратон побрзо од два часа

АТЛЕТИКА Уште можам да го подобрам мојот личен максимум во блиска иднина. Ќе се обидам повторно, изјави Кипчоге, кој неодамна во Берлин постави нов светски...

Нов светски рекорд на Кипчоге, побрз за 30 секунди од стариот

АТЛЕТИКА - НА МАРАТОНОТ ВО БЕРЛИН Кениецот Елиуд Кипчоге (37) го собори сопствениот светски рекорд во маратон, забележувајќи време од 2:01:09 часа. Претходните осум светски...

Кипчоге: Маратоните ги третирам на посебен начин

В НЕДЕЛА СЕ ОДРЖУВА БЕРЛИНСКИОТ МАРАТОН Очекувам многу добра трка, која ќе ги натера сите да се инспирираат, да ги сакаат маратоните и да уживаат...

Кипчогe меѓу петте кандидати за најдобар атлетичар годинава

Елиуд Кипчоге (35) е меѓу петте кандидати за наградата најдобар машки атлетичар за 2019 година. Кенискиот атлетичар е првиот атлетичар што ја истрча маратонската...

Подвигот на Кипчоге како предизвик, инспирација, мотив

Тој нѐ инспирира сите нас и покажа дека можеме да ги надминеме границите во животот. За спортот, за другите млади спортисти, ова е предизвик...

Кипчоге победи во Лондон со второ најдобро маратонско време

Кениецот Елиуд Кипчоге (34), светскиот рекордер во маратон од Берлин 2018-та (2:01,39 часа) по четврти, рекорден пат, победи на маратонот во Лондон, со рекордно...

Берлин – идеално место за светски рекорди во маратон?

Кениецот Кипчоге, кого го нарекуваат Усеин Болт на маратонските трки, постави нов светски рекорд на трката во Берлин, каде што се поставени последните седум...

Кипчонге го растури светскиот рекорд во маратон

Кениецот Елиуд Кипчоге го собори светскиот рекорд во маратон на атлетската трка во Берлин, вчера, со време од 2:01,39 часа. Неговиот сонародник Денис Кимето...