Ознака: договор за пријателство

Ништење на македонските вистини

Настани, симболи, алузии Три клучни меѓународни договори има потпишано Република Македонија како самостојна држава. Тоа се Договорот за пријателство со Бугарија, Спогодбата за името со...

Политиките и договорите спроведувани во спротивност на волјата на граѓаните се...

Евентуалниот неуспех на уставните измени, всушност, го делегитимира и Договорот за пријателство и соработка со Бугарија Местото на Договорот за соработка и пријателство со Бугарија...

Владо Бучковски: Процесот на србизација, како што вие го нарекувате, траеше...

Владо Бучковски, главниот преговарач во името на македонската влада, во интервјуто за „БГНЕС“ рече дека процесот на србизација, како што вие го нарекувате, траеше...

Османи: Остануваме цврсто посветени на имплементација на Договорот за пријателство

Во исклучително пријателски тон поминала средбата помеѓу министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и бугарскиот премиер, Бојко Борисов кои без претходна најава се среднаа утрово...

Прв состанок на заедничката меѓувладина комисија со Бугарија

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска во Софија, ќе ја предводи владината делегација која ќе учествува на првиот состанок на Заедничката меѓувладина комисија...