Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24759)

„Храната е движење“ – мото на првиот „Слоу фуд салон“

Под мотото „Храната е движење“ во хотелот „Александар палас“, во Скопје, ќе се одржи првиот „Слоу фуд салон“. Целта на настанот е да ги...

Го сакам филмот поради интимната врска меѓу актерот и камерата

Иво Јончев, бугарски актер и режисер Има претстави и филмови што одговараат за регионот, но начинот и методите со кои се обработуваат се многу различни...

Маратонците што трчаа во чест на Тоше ќе бидат пречекани со...

Ве покануваме сите масовно да излеземе на крушевските улици во 11.30 часот да ги пречекаме маратонците и да продолжиме заеднички да го чуваме споменот...

Панорама

Атина - Жестоки судири меѓу мигранти избувнале предминатата ноќ на грчкиот остров Самос, каде што дошло до тепачка во која било користено студено оружје...

Половина од гласачите живеат на адреса без број

Демократска Црна Гора предлага граѓаните што ќе гласаат да бидат ослободени од плаќање дел од административните такси Во избирачкиот список на Црна Гора, од вкупно...

Уапсен свиркачот што открил сомнителна трговија со оружје

Аферата со оружје во која е вклучен таткото на министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ, ќе добие судска разврска против Александар Обрадовиќ,...

Подобрување на социјалната положба на руралните жени

Зголемување на можностите за вработување на жените од руралните средини, признавање на неплатениот труд на жените, наоѓање решенија за жените од руралните средини што...

Минималецот ќе порасне на 14.500 денари

Постигнат е договор со бизнис-заедницата и синдикатите за пораст на минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Зоран Заев. Тој истакна дека...

Дигитализација на компаниите за поголем успех на пазарите

Светските истражувања покажуваат дека расте онлајн-трговијата, што е уште еден показател дека дигитализацијата зема замав и неопходно е компаниите брзо да се приспособат на...

Илузија е Бугарија да смета на бугаризација на Македонците

Македонизмот во илинденската епоха низ факти (1893- 1909) (1) Пишува проф. д-р Михајло Миновски По потпишувањето од актуелната влада договори со Бугарија и со Грција и...