Ознака: Даунов синдром

Отворен првиот Дневен центар за Даунов синдром

Денеска се отвори првиот Дневен центар за Даунов синдром во земјава. Новиот Центар се наоѓа зад Соборниот Храм, на вкупна површина од 381 квадратни...

Над 600 граѓани и компании трчаа за лица со Даунов синдром

Над 600 хумани граѓани и тимови од компании денеска заедно со дечињата со Даунов синдром и нивните семејства се приклучија кон хуманитарна трка „Run...

Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

Мечувалскиот клуб Ескрим од Скопје, годинава, третпат ќе ја организира Хуманитарната трка за деца со Даунов синдром, која ќе се одржи во Градскиот парк...

Промовирана сликовницата „Иван и Илина“

Во ОУ „Климент Охридски“ во Прилеп во паралелката за посебни потреби денеска беше промовирана детската едукативна сликовница „Иван и Илина“ од Мимоза Петревска Георгиева....

Македонските танчери со Даунов синдром освоија злато на Светското првенство во...

Танчерите со Даунов синдром од танцовото студио „Денсерс Јунајтед“ го освоија светот. Тие на Светското првенство во хип- хоп танци го освоија првото место...

Шведската полиција уби маж кој со себе носел пиштол играчка

Шведската полиција во центарот на Стокхолм уби маж со Даунов синдром, кој со себе носел пиштол играчка, јавија локалните медиуми. Полицијата отворила оган врз 20-...

Штафета на еднаквоста во Струмица

Во организација на здружението за помош и поддршка на лицата со Даунов синдром „Вера“, во неделата попладне во Струмица се одржа првата штафета на...

Прирачник за танцување за децата со Даунов синдром

На Факултетот за музичка уметност-Скопје денеска ќе биде промовиран прирачник кој беше подготвен како дел од проектот „И јас сакам да бидам балерина“, поддржан од...

Одбележан Светскиот ден на лицата со Даунов синдром и Денот на...

Светскиот ден на лицата со Даунов синдром и Денот на пролетта, денеска во Прилеп беше одбележан со засадување на цвеќиња и триесет садници во...

Светски ден на лицата со Даунов синдром

Со презентацијата на резултатите од проектот „И јас можам да бидам балерина“ денеска во Кинотека на Македонија во Скопје ќе биде одбележан 21 Март,...