Ознака: Даунов синдром

„Хуманоста на дело“ – забава, дружење и поддршка на лицата со...

Голема благодарност за убавата дружба, енергија, топлина и споделена љубов која зрачеше од сите нас. Ноти на благо вино, музика и искрени насмевки, напиша...

Светски ден за подигање на свеста за Даунов синдром: Да ставиме...

Би-би-си Меѓународниот ден за подигање на свеста за Даунов синдром (ДС) е 21 март. Овој ден Обединетите нации го одбележуваат од 2012 година. Се паѓа...

Левица: Измените на Законот за социјална заштита се на штета на...

Неколку родители обелоденија дека нивните деца со Даунов синдром нема повеќе да земаат паричен додаток, откако новоформираната Служба за функционална проценка не можела да...

Тренчевска тврди дека не се укинуваат посебните средства за лицата со...

Министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска вели дека се невистина информациите дека се укинуваат посебните средства за лицата со Даунов синдром. Таа...

ФОТОГАЛЕРИЈА – Долг аплауз за Бети Петковска, Дауновиот синдром не беше...

Со плетење се занимавам 40 години. Уживам во тоа, ме прави среќна и многу ме радува што ви се допаѓа мојата работа, вели Бети,...

Преку уметноста се уриваат стигмите за Дауновиот синдром

По повод 21 март, Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, денеска во просториите на Млади Хаб, Здружението за помош и поддршка на лица...

Хероите на Тројно 21 може да не научат да сме поголеми...

Сите ги препознаваме, тоа се најмилите луѓе со прекрасни коси очи и широка насмевка. Ги среќавам речиси секој ден во мојата практика. Од влегување...

Пендаровски: Да ги напуштиме стереотипите, да се фокусираме на развојот на...

Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, 21-от ден од третиот месец, како симбол за трите копии на 21-от хромозом што ги носат лицата...

Децата со попреченост добро знаат дали некој ги сака или не,...

Не постојат добри и лоши деца, сите се различни и искрени. Да се отфрли дете со попреченост од страна на деца е прифатливо бидејќи...

Шаќири: Ембла е повторно меѓу соучениците, децата со попреченост заслужуваат еднаков...

Четвртоодделеката Ембла Адеми од Гостивар не ја почувствува радоста од повторното враќање во училишните клупи на првиот ден од второто полугодие, затоа што, за...