Ознака: гранати

Зеленски: Украина доби само 30 отсто од ветените гранати од ЕУ

Украина доби само 30 отсто од милион артилериски гранати што Европската унија вети дека ќе ги испорача, изјави денеска претседателот на таа држава Володимир...

ЕУ планира достава на милион артилериски гранати за Украина

За испораката на толкав обем на муниција, земјите-членки треба да добијат делумна компензација преку фондот на ЕУ, кој се користи за финансирање на испораките...

Пронајдени неексплодирани стари бомби и гранати во Гостивар, местото е обезбедено

Регионалниот центар за управување со кризи Тетово денеска информира дека е добиена информација за пронајдени неексплодирани убојни средства (НУС), стари бомби и гранати, во...

Во Битола пронајдени четири артирелиски гранати од Првата светска војна

Во Битола вчера беа пронајдени четири артилериски гранати со калибар 75 мм, кои потекнуваат од Првата светска војна. Во СВР Битола било пријавено дека три...

Уништени уште 2 000 гранати од арсеналот пронајден во Битола

Во третото по ред уништување на артилериски гранати пронајдени кај битолскиот стадион, што се случи на воениот полигон Криволак, уништена е досега најголемата количина...

Откриени 459 гранати од Првата светска војна кај „Тумба кафе“ во...

Во близина на стадионот „Тумба кафе“ во Битола биле пронајдени 459 гранати од Првата светска војна. Според информациите на МВР, вчера во периодот од 09.50...

Пронајдени гранати кај стадионот под Тумбе кафе

Вчера во 10.50 часот било пријавено дека во Битола, при вршење на ископ кај старата трибина од стадионот под Тумбе Кафе, во правец кон...

Гранатиран главниот град на Нагорно-Карабах

Главниот град на самопрогласената република Нагорно-Карабах, Степанакерт, синоќа беше гранатиран од азербејџанските сили. На видеата што утрово се споделени може да видат кратери од експлозијата на...

Гранати и муниција пронајдени во близина на струшкото село Калишта

На нива меѓу струшките села Франгово и Калишта, полицијата денеска пронашла муниција, гранати и рачни фрлачи (РПГ). Од МВР информираат дека оружјето било пронајдено напладне,...

Гранати од Првата светска војна пронајдени во двор во Битолско

Вчера во Полициското одделение Новаци, И.С.(59) од селото Далбеговци пријавил дека во дворното место пронашол стари гранати. Бил извршен увид и било констатирано дека станува...