Ознака: „Боемска рапсодија“

„Боемска рапсодија“ – најпродавана филмска музичка биографија

Оскаровецот „Боемска рапсодија“ досега заработи 830 милиони долари на меѓународниот пазар и 71 милион долари од домашната, британска публика. Филмот стана најпродавана адаптација на музичка...

Фустанот на Били Портер и епската изведба на Купер и на...

Женските имиња беа исклучени од главните режисерски дела, но не и од документарните и од кратките филмски остварувања Еден од највпечатливите моменти од завчерашното доделување...

„Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите

Британскиот рок-бенд „Квин“ ќе настапи во живо на доделувањето на Оскарите в недела, објавија вчера организаторите. Биографскиот филм за славниот пејач Фреди Меркјури, „Боемска...

„Боемска рапсодија“ и „Ѕвездата е родена“ меѓу најдобрите филмови

Магазинот „Тајм“ објави топ-листа од најдобри филмови од оваа година. Листата е составена од филмската критичарка Стефани Зачарек „Рома“ Филмскиот режисер Алфонсо Куарон го освои „златниот...

„Човекот со милион гласови“ ја изведе „Боемската рапсодија“ на 42 начина

Музичарот Ентони Винсент, кој е познат како „човек со милиони гласови“, го изведе популарниот хит на групата „Квин“, „Боемска рапсодија“ („Bohemian Rhapsody“) на 42...

Ова е година на филмови отпорни на критика

Критичарот Стив Роуз го посочува „Боемска рапсодија“ како пример за тоа дека не е важно што мислат критичарите, туку колку е добро етаблиран брендот! Филмскиот...

Објавен првиот трејлер на филмот „Боемска рапсодија“

Неодамна беше објавен првиот трејлер за долго очекуваниот филм што се снима за култната група „Квин“, насловен „Боемска рапсодија“, во кој главната улога ја...