Ознака: албански јазик

Ако бидат овозможени пристојни услови, ќе има настава на албански јазик...

Настава на албански јазик во општина Чашка од септември ќе има ако бидат овозможени пристојни услови за учениците, изјави министерката за образование и наука...

Албанците од Косово, Македонија и Црна Гора нема да полагаат познавање...

Албанците од Косово, Македонија и Црна Гора повеќе не се обврзани да полагаат албански јазик при постапката за добивање албанско државјанство. Законските измени објавени во...

Македонскиот и албанскиот јазик отворија мостови за високообразовна, научна и културно-дипломатска...

Македонскиот и албанскиот јазик си подадоа рака и отворија мостови за високообразовна, научна и културно-дипломатска соработка меѓу две добрососедски земји и култури. Градиме мост...

Гаши, Меџити и Касами бараат заедно со уставните измени да се...

Претседателите на Алтернатива, Движењето Беса, и Демократското движење, Африм Гаши, Билал Касами и Изет Меџити денеска на заедничка прес-конференција пред Собранието побараа итно да...

Ковачевски за обвинувањата кон Османи: Она што го прави ВМРО-ДПМНЕ е...

За обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ дека министерот за надворешни работи Бујар Османи го прекршил Законот за јазици, поради тоа што говорел на албански јазик...

Беса бара уставни измени за рамноправност на албанскиот јазик

Движењето Беса, врз основа на одредбите од член 130 од Уставот на Македонија, бара од Владата во текот на составувањето на нацрт-верзијата на уставните...

Донесена препорака до спортските канали да воведат коментирање на македонски и...

Врз основа на Извештајот на Работната група за изнаоѓање начин за регулирање на јазично покривање на македонски и албански јазик на спортските канали кои...

Села и Гаши: Албанскиот јазик треба да биде задолжителен за македонските...

Нашата визија за „Држава за sите” е комуникацијата меѓу граѓаните на двете најголеми заедници да биде во таква форма што секој од нив ќе...

Дисциплинска за адвокатот Даути, барал списите за „ТНТ“да бидат преведени на...

Адвокатската комора со допис го известила судот дека повела дисциплинска постапка пред дисциплински обвинител за адвокатот на обвинетата во „ТНТ“ Елисавета Најдовска, Мерџан Даути,...

Џафери првпат ја води седницата на албански јазик

Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска седницата прв пат во историјата на работата на законодавото тело ја почна на албански јазик, на што веднаш...