Фото: Принтскрин

Основното обвинителство во Приштина соопшти дека покренало истрага за тепачката што денеска се случи во косовскиот парламент, објави Коха, а пренесе КоССев.

Во соопштението се наведува дека обвинителството ја овластило полицијата да ги преземе сите потребни истражни дејствија, вклучително и давање изјави.

– Обвинителството во целосна координација со косовската полиција ќе ги преземе сите дејствија согласно законските одредби до целосно расчистување на случајот – се вели во соопштението.

Како што јавија косовските медиуми, претставникот на Демократската партија (ПДК) на Косово, Мергим Љуштаку, денеска го полил со вода премиерот на Косово Аљбин Курти, кој зборувал за планот за деескалација на северот.

Следуваше општа пресметка меѓу пратениците кои застанаа во одбрана на Курти и оние кои излегоа на другата страна.

Пратениците на Демократската партија на Косово (ДПК) потоа уште еднаш ја блокираа говорницата на косовското Собрание, откако претседателот Глаук Коњуфца најави одржување на вонредна пленарна седница, која беше прекината претходно во денот поради насилство во Собранието.

Неколку членови на Алијансата за иднината на Косово (АБК) им се придружија на членовите на ДПК во блокирањето на седницата.