Нафтената дамка која потекнува од излевање од најголемата сириска рафинерија се шири низ Средоземното Море, а денеска би можела да стигне до Кипар, објавија локалните власти.

Сириските власти минатата недела соопштија дека резервоар со 15.000 тони гориво протекол на 23 август во термоелектрана во сирискиот крајбрежен град Банијас.

Анализата на сателитските снимки на Орбитал ЕОС покажува дека истекувањето на нафта е поголемо отколку што првично се мислеше и се протега на површина со иста големина како и Њујорк. Компанијата за „Си-ен-ен“ изјави дека нафтената дамка била на околу седум километри од кипарскиот брег.

Фотографиите што кружат на социјалните мрежи повеќе од една недела покажуваат нафтена дамка долж крајбрежните области на Сирија, а локалните жители предупредија на потенцијална закана за морскиот живот. Жител на Банија, кој зборуваше за „Си-ен -ен“ под услов на анонимност, вели дека голем дел од брегот е загаден.

Турција, која има граница и крајбрежје со Сирија, исто така е вклучена во санација на штетата.

– Ги преземаме неопходните мерки со мобилизирање на нашите ресурси за да спречиме каква било можност излевањето да се претвори во еколошка катастрофа – рече турскиот потпретседател Фуат Октај за државната новинска агенција „Анадолија“.

Ова е второ големо излевање нафта во источниот Медитеран оваа година. Во февруари, излевање нафта од израелскиот брег уништи плажи и остави катран низ либанскиот брег.