Фото: ЕПА

Договорот ќе обезбеди актерите да добијат зголемување на платите. Исто така тој вклучува одредби за согласност и компензација околу употребата на вештачка интелигенција за клонирање на ликовите на актерите

Холивудските актери се согласија да го прекинат повеќемесечниот штрајк откако во средата постигнаа пробен договор со студијата. Здружението на актерите на екранот (SAG-AFTRA) го прекина својот 118-дневен штрајк од полноќ, откако конечно постигна договор со компании како „Дизни“ и „Нетфликс“.
– Дојдовме до договор што ќе им овозможи на членовите на SAG-AFTRA од секоја категорија да градат одржливи кариери – велат од синдикатот.
Новиот тригодишен договор е проценет на повеќе од една милијарда долари (934 милиони евра) и доби поддршка од раководството на синдикатот.
Договорот сè уште треба да биде ратификуван од одборот и членовите на синдикатот, но се очекува тој да помине.

Што подразбира договорот?

Минималната плата за актерите е предвидено да се зголеми за околу 8 отсто во споредба со претходниот договор. Тоа беше компромис за двете страни бидејќи беше помалку отколку што актерите првично сакаа, но повеќе од она што писателите го добија по нивниот штрајк.
Привремениот договор вклучува и нов бонус за „учество во стриминг“. Подемот на таквите платформи, кои вообичаено плаќаат минимални „остатоци“ кога претставата повторно се гледа, сериозно ги намали приходите на актерите.
Актерите исто така изразија загриженост за студијата што користат вештачка интелигенција за да ги клонираат нивните ликови или гласови. Договорот се очекува да вклучи одредби за концентрирање и компензација во врска со употребата на вештачка интелигенција.

Актерите и екипите се враќаат на работа

Штрајкот ја чинеше Калифорнија повеќе од 6 милијарди долари (5,6 милијарди евра) загубено производство, според институтот „Милкен“.
Тоа влијаеше и на другите работници во филмската индустрија, при што мајсторите на реквизитите, костимографите и другите членови на филмските екипи не можеа да најдат работа.
Градоначалничката на Лос Анџелес, Карен Бас, го поздрави „фер договорот“ што беше постигнат во средата, истакнувајќи дека штрајковите „влијаат на милиони луѓе во Лос Анџелес и низ целата земја“.
– Сега мора да се потпреме на локалното производство за да се осигуриме дека нашата забавна индустрија ќе закрепне посилно од кога било и нашата економија ќе може да застане на нозе – изјави таа.