Уставните измени се обврска, процесот не завршува на 31 декември, вели Ковачевски

Седницата за уставните амандмани е отворена, дневниот ред е изгласан и се отвори дискусија во која што сите граѓани се уверија дека немаше ниту...

Протест на независниот синдикат на здравствените работници, центарот на Скопје блокиран

Независниот синдикат на здравствени работници повторно излезе на протест револтирани поради фактот дека надлежните институции немаат слух за проблемите со кои се соочуваат. Заради протестот,...

МВР: Претрес во Радовиш, пронајдена дрога

Полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога при Одделението за внатрешни работи Радовиш вчера го лишиле од слобода Н.Б. (32) од Радовиш,...

Крајот на војната во Украина е сѐ поблиску

Војната во Украина неминовно завршува, а за тоа има неколку причини. Првата причина е намерата на Путин да прогласи победа пред претседателските избори во...

Војната можеше да заврши во пролетта 2022 година, Украина се откажа. Ова...

Две колумни од „Индекс.хр“ што фрлаат дополнителна светлина на воениот судир во Украина Војната можеше да заврши во пролетта 2022 година доколку Украина се согласеше...

Чешка бара ослободување на увозот на руски челик до 2028 година

Чешка бара увозот на челични плочи од Русија да биде изземен од санкциите до 2028 година, потврди министерот за индустрија и трговија Јозеф Сикела,...

ЦУК: 1.894 повици за итни случаи на 112, неколку пожари во населени места, а...

Според последниот 24-часовен извештај на Центарот за управување со кризи, од вкупниот број 1.894 повици на Единствениот број за итни случаи 112, „реални“ повици...

Поразените десничари сакаат насила да дојдат на власт, дури дадоа и заклетва!

Поранешниот полски премиер Лешек Милер изјави дека владата на Матеуш Моравјецки „ќе живее пократко од винска мушичка“ Превирања во Полска Во Полска се создава Театарот на...

Лозари и овоштари од Кавадарци и Ваташа бараат надминување на проблемите со линии за...

Лозари и овоштари од Кавадарци и Ваташа бараат надминување на проблемите со линии за наводнување на земјоделски површини, информираше денеска Дане Јошев, претседател на...

Труст на економско -финансиски мозоци во Белата куќа за управување со националната економија

Американскиот претседател Џо Бајден се обидува да повлече потег со кој ќе покаже дека администрацијата што ја предводи има способност да ги предвиди и...