Завршен документарецот за легендарните „Индекси“

По три години обемни истражувања и многубројни снимања во регионот, авторско-режисерската двојка Бојан Хаџиабдиќ и Зоран Кубура ја заврши работата на еден од најочекуваните...

Учесници од седум европски земји ќе се натпреваруваат во брзо решавање рубикова коцка

Основното училиште „Ѓорѓија Пулевски“ од oпштина Аеродром викендов ќе биде домаќин на третиот меѓународен натпревар во брзо решавање рубикова коцка. На натпреварот се пријавени над...

Новата серија „Набљудувач“ е базирана на вистински настан

На „Нетфликс“ беше објавена новата мини-серија „Набљудувач“ базирана на вистинска приказна, која следи двојка што се вселува во дом од соништата, но не е...

Експлозија за време на снимањето на новиот филм за Џејмс Бонд

Три силни експлозии одекнале за време на снимањето на последниот филм за Џејмс Бонд, при што е повреден еден член на екипата и е...

Над 300 милиони долари за авторските права на Боб Дилан

Музичката корпорација „Јуниверзал мјузик“ купи комплетен каталог со песните од Боб Дилан. Компанијата, наводно, платила деветцифрена сума за авторските права за една од највредните...

Во подготовка е серијата „Убавицата и ѕверот“

Поминаа три децении од премиерата на филмот „Убавицата и ѕверот“, а без оглед на времето, тој не ја губи својата актуелност. Компанијата „Дизни плус“...

Tексасот ќе биде најпосакуваниот материјал оваа пролет

Полека доаѓа времето од годината кога топлите џемпери и палта ќе ги замениме со полесни ткаенини. Во водечките трендови за следната сезона дефинитивно се...

Концертот на „Електрични оргазам“ презакажан за 24 јуни

Славеничкиот концерт на култната српска рок-група „Електрични оргазам“, што требаше да се одржи на 26 март во МКЦ, поради пандемијата на коронавирусот е презакажан...

Мадона работи на филм, наводно станува збор за биографија

Мадона откри неверојатна вест, а тоа е дека работи на филм со оскаровката Диабло Коди. Популарната пејачка на својот инстаграм-профил сподели кратко видео со...

Првпат кај нас фестивал на најдобрите настани

За првпат во Македонија ќе се организира фестивал на најдобрите настани за годината што изминала. Фестивалот БЕАМ (Best of event awards Macedonia) е по...