Шведскиот диџеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот диџеј Тим Берглинг, попознат по неговото уметничко име Авичи, почина денеска на возраст од 28 години. Како што кусо соопшти неговиот претставник, Авичи бил...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и методи успеjаа да го откријат идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет. Египетскиот археолог Захи Хавас ал-Ахрам изјави дека...

Специјален концерт за роденденот на британската кралица

Кралицата Елизабета Втора утре ќе присуствува на концерт во Лондон оранизиран во чест на нејзиниот 92-ри роденден. На концертот, насловен како „Роденденската забава на Кралицата“,...

Инфо млади@креативни@ – централен настан на „Скопје креатива“ 

Еден од централните настани на претстојниот фестивал „Скопје креатива“ (11-13 мај, МКЦ) и оваа година ќе биде проектот ,,Инфо млади@креативни“, под покровителство на град...

Филмовите по кои ќе го паметиме големиот Милош Форман

Светот на филмот е посиромашен по заминувањето на култниот режисер Милош Форман, кој почина неодамна во 86-та година. Тој ја напушти родната Чехословачка во...

Кои се 10-те серии што ги гледаат само паметни луѓе?

На интернет-порталот Ранкер деновиве се води интересна расправа за тоа кои серии ги сакаат само паметните луѓе. Несомнено, изборот на телевизиски програми и разновидни ТВ-содржини...

Алмодовар снима „машки“ филм

Шпанскиот режисер Педро Алмодовар најави снимање нов филм, под името „Болка и слава“. - Филмот е составен од низа состаноци, некои навистина се случуваат, на...

Ќерката на Мајкл Џексон сама си направила семејна фотографија

Парис Џексон, сакајќи да му оддаде почит на својот славен татко, Мајкл Џексон, објави фотографија на Твитер, што претходно ја обработила во Фотошоп, на...

Не се знае дали Меган Маркл ќе носи круна

Меган Маркл сѐ уште нема одлучено дали ќе носи круна на венчавката со принцот Хари, а доколку се одлучи да носи, ќе може да...

Прикажан првиот филм во Саудиска Арабија по 35 години

На големото платно во една концертна сала во Ријад, која специјално за оваа пригода беше претворена во киносала, деновиве беше прикажан првиот филм во...