Грандиозниот „Реквием“ на Моцарт повторно во Македонската филхармонија

Македонската филхармонија в петок, по подолго време, повторно ќе го изведе „ Реквием“ од Волфганг Амадеус Моцарт, едно од најкрупните дела во класичната музика. Под...

Писателката Сала Симука доаѓа во Македонија

Современата финска писателка Сала Симука, авторка на бестселерите за млади „Црвена како крв“, „Бела како снег“ и „Црна како абонос“ го потврди своето доаѓање...

Промоција на романот „Еретички писма“ од Стефан Марковски на годинешниот Саем на книга

Во издание на Издавачкиот центар „Три“ деновиве излезе од печат романот „Еретички писма“, со поднаслов „Наоѓајќи ги небата што сјаат црвено“ од Стефан Марковски....

Таткото на смут џезот, Боб Џејмс со два концертни настапи во Скопје

Неговата вонвременска музика, неговите над 50 издадени албуми продадени во милионски тиражи и фактот дека многу негови познати нумери имаат извршено длабоко влијание врз...

Музејот на Теру откри 82 фалсификувани слики во својата поставка

Официјални лица од францускиот музеј посветен на сликарот Етјен Теру откриле дека сликите за кои се мислело дека се негови, всушност се фалсификати. Музејот на...

Меѓународниот ден на танцот

Со современ танцов перформанс, кореографите Искра Шукарова од Македонија и Урсула Еагли од САД заедно со студентите од катедрата за современ танц при Факултетот за музичка уметност...

Соња Стојменска Елзесер нов претседател на ДПМ

Соња Стојменска Елзесер е новиот претседател на Друштвото на пистели на Македонија.  Таа денеска на Собрание на оваа асоцијација доби поддршка од 74 членови на...

„Здивот на смртта“ – нова збирка поезија на Зоран Пејковски

Стихозбирката „Здивот на смртта“ е најновиот авторски труд на битолскиот поет и член на Друштвото на писателите на Македонија, Зоран Пејковски. Станува збор за...

Филхармонија во престижно лондонско списание

Текст за историјатот на Македонската филхармонија, за официјалното отворање на новата концертна сала, и рецензија на видниот англиски музички критичар од „Телеграф“, Џефри Норис...

„Чудна шума“ на Шукарова, Еагли и Емин за Светскиот ден на танцот

Оваа вечер има за цел да направи пресек на уметничкиот и едукативниот современ танцов процес. Публиката ќе има можност да ги види работниот процес...