Дали конвенционалната војна е увертира за нуклеарна

Во зависност од одлуката на Трамп, во наредните 24 или 48 часа, светот би можел да се соочи со најголемиот воен судир помеѓу две...

И мирот и војната се врамени со меѓународното право

Повелбата на ОН ги забранува „заканата или употребата на сила против територијалниот интегритет или политичката независност на која било држава“. Овој најважен меѓународен закон...

Трендот на „свотинг“ во САД доведе до убиство на недолжен човек од полицијата

Полицаецот од Канзас што уби човек по лажен повик направен на шега, нема да биде кривично гонет, соопшти тамошното обвинителство, пренесува „Њујорк пост. Обвинителот...

Тереза Меј доби „зелено светло“ за акција во Сирија

Британската Влада и даде „зелено светло“ на премиеката Тереза Меј да им се придружи на САД и на Франција во планирањето на воена операција...

Американчето што му се закануваше на Трамп откри приказна за заробеништво во ИД

Момчето, кое на течен англиски, му се закануваше на американскиот претседател Доналд Трамп, држејќи огнено оружје, во пропагандното видео на Исламска држава (ИД) во...

Војна во најава

Пораката од Трамп да очекуваат „нови, убави и паметни“ ракети и западните воени бродови што итаат кон Сирија го вклучија алармот во Москва, која...

Кларк: Додека САД и ЕУ спиеја, на Балканот се активираа други сили

Мнозинството Американци и Европејци смета дека прашањето на бруталниот конфликт во Западен Балкан е решено, но, за жал, тоа е далеку од вистината, пишува...

Во падот на алжирскиот воен авион загинале 257 луѓе

Алжирски воен авион се урна денеска набргу по полетувањето од аеродромот Боуфарик, при што најмалку 250 војници се загинати, јавуваат локалните алжирски медиуми. Според алжирското...

Кој го пресече кабелот и ја остави половина Африка без интернет?

Пресечен е подводен кабел за интернет, кој со мрежата снабдува 22 земји. Цела Мавританија останала два дена без интернет. Станува збор за подводниот кабел АЦЕ...

Расте билансот на затруени со алкохол во Индонезија, најмалку 100 починати

Најмалку 100 лица починаа на индонезискиот остров Јава откако испиле контаминиран алкохол, соопшти денеска полицијата. Жртвите починале во покраината Западна Јава и Џакарта овој месец,...