Стапуваат на сила американските санкции против Иран, ЕУ на удар

Од денеска стапуваат на сила американските санкции против Иран, откако администрацијата на Доналд Трамп одлучи да се повлече од договорот за денуклеаризација на Иран,...

Истекува рокот за формирање на ЗСО, на Косово тензично

Денеска истекува рокот кој меѓународната заедница им го даде на косовските власти за формирање на Заедницата на српски општини(ЗСО). Српскиот претседател Александар Вучиќ ги повика...

Сервер: Корекција на границите со Косово е лоша идеја

„Корекција на границите" или еуфемизмот за „размена на територии" е лоша идеја, вели американскиот аналитичар Даниел Сервер и наведува бројни причини, а пред сè...

Коцијанчич: Трајно решение за Косово согласно меѓународното право

Трајно решение за Косово ќе значи одржливо реалистично решение според меѓународното право, а двете страни ја дефинираат заедничката основа за взаемна согласност, изјави портпаролката...

Почнува уривањето на дивоградби во Грција

Со уривање на 61 дивоградби, кои се сметаат за опасни за јавната безбедност, грчката Влада започнува со „битката“ против нелегално изградените објекти. Како што јави...

Харадинај: Приштина ќе одговори на евентуално прогласување автономија на Србите во северно Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај денеска по седницата на косовскиот Совет за национална безбедност ги предупреди Србите од северно Косово дека Приштина ќе одговори на...

Гневот на Трамп ги доведува „грозните новинари“ во опасност

Американскиот претседател Доналд Трамп го засили нападот врз медиумите за „лажни, лажни, одвратни вести“, опишувајќи ги присутните новинари како „грозни луѓе“, на политичкиот митинг...

Мајката на Бин Ладен проговори за саканиот син кој го загуби патот

Мајката на озлогласениот терористички лидер Осама бин Ладен, Алија Ганем, првпат зборуваше за нејзиниот син 17 години по нападите на Светскиот трговски центар во...

Макрон подготвува паневропско политичко движење

Германскиот весник „Велт ам Зонтаг“ најавува дека дека францускиот претседател Емануел Макрон тајно планира формирање на своја либерално демократска пратеничка група во Европскиот парламент...

Штрајк на српските адвокати поради убиството на Огњановиќ

Адвокатската комора на Србија им наложи на сите адвокати од денеска да престанат со работа, во знак на протест поради убиството на познатиот адвокат...