Брегзит одложен, ЕУ му даде два рока на Лондон

По седум часа преговори, земјите членки на ЕУ го прифатија барањето на Обединетото Кралство за одлагање на брегзит и на Британците им даде две...

Стратегијата на Трамп за Венецуела со многу недостатоци

На 23 јануари, Националното собрание на Венецуела го избра 35-годишниот Хуан Гуаидо како привремен претседател на државата. Во следните неколку часа, САД и повеќе...

Светот не смее да го врти погледот од страдањето што го предизвика „Идаи“

Пилирани воздивнува додека неговото семејство разговара со хуманитарните работници. Дванаесетгодишното момче не се смее на шегите на возрасните, кои барем за кратко го оттргнуваат...

Вистински лидери навистина постојат: Џасинда Ардерн со утеха и цврстина ја води потресената нација

Триесет и осум годишната премиерка беше ставена на тест како ниеден друг новозеландски лидер претходно со најлошиот терористички напад што се случи во поновата...

Турција и отуѓените сојузници се наоѓаат пред преломен момент

Реџеп Таип Ердоган дојде на власт во 2003 година, нудејќи стабилно водство, нов поттик кон членството во Европската Унија (ЕУ) и погоден пристап за...

Дали падот на Багуз е конечниот крај на Исламската држава?

Сириските демократски сили (СДС), поддржани од страна на САД, го нападнаа и освоија поголемиот дел од територијата која преостануваше во контрола на Исламската држава...

Зошто истрелите во трамвајот не претставуваа изненадување за мирната Холандија?

Оружениот напад во Утрехт, во кој вчера беа убиени три лица, се чини оти не претставуваше изненадување за холандските власти, кои со години наназад...

Беркоу: Британскиот парламент не може третпат да гласа за ист договор за брегзит

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за брегзит, без да има промени во него, изјави денеска претседателот на Долниот дом...

Напаѓачот од Утрехт уапсен во Данска

Данската полиција соопшти дека е уапсен осомничениот напаѓач од Утрехт. Претходно, турската новинска агенција Анадолија објави дека осомничениот за нападот во Утрехт, Ѓокмен Таниш, пукал...

„Големата дебата“, барем засега, го спаси Макрон од политичка криза

Даниел де Петрис Протестите на „жолтите елеци“ загубија голем дел од нивниот интензитет, се наведува во колумната објавена во магазинот „Спектатор“ Уште лани во декември, мандатот...