Руска ТВ екипа шетала низ болницата каде што се лечи Скрипал

Екипа на руската ТВ мрежа РЕН сериозно ги испоровоцира британските безбедносни служби а ги налути луѓето во болницата во Солзбери, во која се лекува...

Седум загинати во експлозија на камион со динамит во Кина

Седум лица загинаа, а 13 се повредени при експлозија на камион со динамит во северниот дел на Кина. Инцидентот се случил малку по полноќ во...

Романскиот парламент отфрли предлог-закон за автономија на област населена со Унгарци

Претставничкиот дом на романскиот Парламент денеска отфрли предлог-закон за автономен статус на Секујската Област населена претежно со Унгарци, во централна Романија. Предлог-законот беше со цел...

„Фолксваген“ ќе понуди акции во одделението за камиони и автобуси

Германскиот производител на автомобили „Фолксваген“ најави дека во првиот квартал на следната година ќе излезе на берзата со акции во своето одделение за производство...

Вонредна седница на ОПЦВ за наводниот хемиски напад во Сирија

Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОПЦВ) ќе се состане на 16 април на вонредна седница на која ќе се разговара за „наводната употреба...

Британскиот воен брод во Јапонија го зголемува притисокот врз Северна Кореја

Британски воен брод доплови во Јапонија за да го засили притисокот за спроведување на санкциите на Обединети нации кон Северна Кореја поради нејзината нуклеарна...

Русија ќе распоредува воена полиција во Дума

Руските вооружени сили денеска соопштија дека ќе испратат воена полиција во сирискиот град Дума, со цел да се зачува мирот. - Од утре, единици на...

Асад ги повлекува силите поради можни воздушни напади на САД

Провладините сили во Сирија се повлекуваат од главните аеродроми и воено-воздушни бази заради можни воздушни удари од страна на САД, објави Сирискиот центар за...

Сирија ги обвинува САД дека бараат изговор за напад

Сириското Министерство за надворешни работи денеска ги обвини САД дека користат „измислици и лаги“ како изговор за напад врз земјата, јавија државните сириски медиуми. -...

Шешељ осуден, одбива да оди во Хаг

Апелацијата на Кривичниот трибунал во Хаг го осуди Шешељ на 10 години затвор. Тој е осуден по три точки од обвинението, а другите точки,...