Опасни ветришта, поројни дождови и земјотрес ја погодија Јапонија

Моќниот тајфун Конгреј денеска донесе силни ветрови и поројни дождови во јужна Јапонија, јавуваат локални медиуми. Околу 150 летови се откажани. Најмалку осум лица настрадаа...

Јункер: Да се справиме со тесноградиот национализам додека има време

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер денеска ги повика земјите членки на ЕУ на борба против „тесноградиот национализам, додека се уште има време“.  - Треба...

Кирилов: САД спроведуваат биолошки истражувања

САД спроведуваат биолошки истражувања при тоа кршат низа безбедносни прописи и насоки за ракување на патогени микроорганизми, изјави командантот на руските трупи за атомска,...

Австрија и Данска со заеднички план за мигрантскиот проблем во ЕУ

Постојано населување на мигрантите во Европската унија треба да им се овозможи дури откако ЕУ ќе го промени својот пристап кон мигрантскиот проблем, се...

Франс прес во следните пет години ќе укине 125 работни места

Извршниот директор на француската новинска агенција Франс прес, Фабрис Фрис денеска објави план кој предвидува укинување на 125 работни места во следните пет години. Согласно...

Русија ги проучува обвинувањата од Холандија, но се сомневаме во нивната веродостојност

Русија ги разгледува обвиненијата од Холандија за кибер нападите врз Организацијата за забрана на хемиско оружје (ОЗХО), но се сомнева во нивната веродостојност, изјави...

Додик парично казнет поради говор на омраза

Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина денеска парично го казни кандидатот за член на колективното претседателство Милорад Додик со 5.000 конвертабилни марки (околу...

Меркел: На Иран не смее да му се дозволи да се стекне со нуклеарно...

Германија и Израел се согласуваат дека на Иран никогаш не смее да му се дозволи да се стекне со нуклеарно оружје, но двете земји...

Казна и до 2.000 евра за тие кои нема да стојат при интонирање на...

Владата на Црна Гора денеска усвои нови законски решенија според кои е предвидена казна од 300 до 2.000 евра за лицето кое нема да...

Вуд: САД би можеле да се повлечат од Договорот за нуклеарно оружје

Постојаниот претставник на САД во Конференцијата на ОН за разоружување, Роберт Вуд денеска изјави оти  САД би можеле да се повлечат од Договорот за нуклеарно...