Можен ли е директен конфликт меѓу Израел и Иран?

Израелската војска наведе дека иранската Револуционерна гарда истрелала 20 ракети врз нејзините позиции на Голанската Висорамнина. Во знак на одмазда, израелски авиони нападнале ирански...

На Хаваи им се закануваат „огнени топки“, експлозии и труење

Килауеа вулканот на Хаваите е во ерупција веќе седми ден. Експертите предупредуваат дека може ситуацијата да стане уште полоша и дека на Хаваите им...

Ерупција на најактивниот вулкан во Индонезија

Вулканот Мерапи во Индонезија утрово исфрли пепел и друг вулкански материјал во висина од 5.500 метри. Нема информации за жртви, а локалната власт апелираше да...

На имот во Австралија пронајдени седум жртви со прострелни рани

На имот во руралното подрачје на австралискиот град Осмингтон пронајдени се седум тела со прострелни рани. Меѓу убиените четири се деца и тројца возрасни. Полицијата...

Министерството за финансии на САД воведе санкции за физички и правни лица поврзани со...

Министерството за финансии на САД соопшти денеска дека воведува санкции за лица и организации, кои се дел од мрежата за финансирање на Корпусот на...

Пуџдемон одби да биде избран за раководната позиција на Каталонија и предложи наследник

Поранешниот каталонски лидер Карлес Пуџдемон одби да биде кандидат за раководната функција на Каталонија. Пуџдемон го предложи за кандидат за регионален лидер Ким Тора.  Пратениците од...

Генералниот секретар на ОН побара итен прекин на непријателските активности на Израел и Иран

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш побара „итен прекин на сите непријателски активности и провокации, за да се избегне нов конфликт" на Блискиот Исток...

Трамп и Абе разговараа за Северна Кореја

Американскиот претседател Доналд Трамп и јапонскиот премиер Шинѕо Абе денеска имаа телефонски разговор посветен Северна Кореја. Тие постигнале согласност да бидат во тесна координација пред...

Нетанјаху: Иран ја премина црвената линија

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека Иран ја преминал црвената линија, кога  истрелал ракети од Сирија врз израелскиот дел од Голанската Висорамнина. Тој ракетен напад, чие...

Косово отвори амбасада во Абу Даби

Косово од денеска има своја Амбасада во Абу Даби, главниот град на Обединетите Арапски Емирати. На свеченоста на отворањето на Амбасадата присуствуваа косовскиот претседател Хашим...