Трамп: Изборот за локација за средба со Ким Џонг-ун е меѓу две земји

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека размислувал за две локации за можна средба во наредните недели со лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун.  - Во моментов...

Пресметка со високата корупција и криминал

Албанија треба да се пресмета со носителите на криминалот и корупцијата пред да почне со преговори за членство во ЕУ. Оваа оцена ја изнесе...

Српската полиција ќе го уапси Харадинај

Министерот на српската полиција Небојша Стефановиќ упати предупредување до косовскиот премиер Рамуш Харадинај дека ќе биде уапсен доколку тој оди во посета на општините...

Вучиќ очекува брз договор со Приштина

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, верува во можноста за нормализација на односите со Приштина и потпишување на спогодбата за соработка во наредните шест до...

Пожар во кулата на Трамп во Баку

Во главниот град на Азербејџан избувна пожар во кулата на Трамп, а сите улици кои водат до зградата се блокирани, пренесуваат руските медиуми. Зградата, која...

Рускиот патријарх Кирил во историска посета на Албанија

Патријархот московски и на цела Русија, Кирил денеска ќе допатува во тридневна посета на Албанија. Поради посетата, преземени се засилени безбедносни мерки од страна на...

ЕИБ одобри кредит за изградба на трансевропски автопат низ БиХ

Европската инвестициска банка одобри два кредита во вкупна вредност од 150 милиони евра за изградба на трансевропски автопат низ Босна и Херцеговина. - Кредитите, одобрени...

Грција и кредиторите ќе ги завршат преговорите за олеснување на грчкиот долг до 21...

 Грција и нејзините кредитори, до 21 јуни ќе ги завршат преговорите за олеснување на долгот на земјата, изјави грчкиот министер за финансии Евклидис Цакалотос...

Меркел и Трамп разговараа за Северна Кореја, Иран и трговијата

Германската канцеларка Ангела Меркел на денешната заедничка прес-конференција со американскиот претседател Доналд Трамп во Вашингтон изјави дека одлуката за иранскиот нуклеарен договор останува на...

„Амазон“ оствари раст на приходите од 43 отсто

Американскиот гигант „Амазон“ забележа раст на приходите од 43 отсто, на 51 милијарда долари. Овој пораст е поттикнат од зголемениот обем на продажба во онлајн-продавниците...