Се урна саудиски воен авион, нема преживеани

Авион на саудиските Кралски воздухопловни сили се урна за време на обука во северозападниот дел на земјата, при што загинаа сите членови на екипажот....

Потврдени 33 случаи на ебола за една недела во Конго

Во Конго за една недела официјално се потврдени 33 случаи на ебола, од кои 24 резултирале со смрт на пациентот, соопшти Министерството за здравство...

Минатиот викенд бил првиот во Њујорк без престрелки од 1993 година

Минатиот викенд бил првиот во Њујорк без престрелки од 1993 година. – Во петокот, саботата и неделата немаше ниту едно пукање, ниту убиство. Тоа се...

Дачиќ: Западни сили го прислушкуваат државниот врв на Србија

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека му е познато оти „некои западни сили ги прислушкуваат државниот врв на Србија“. Тој додаде...

Премијата за американската лотарија рекордно висока

Премијата за американската игра на среќа „Мега милиони“ се искачи на 654 милиони долари. Тоа е четврта најголема сума досега во историјата на САД.Наградата последен...

Варшава и Прага се против зголемување на персоналот на Фронтекс

Полска и Чешка се против плановите за проширување на персоналот на европската гранична агенција Фронтекс, стравувајќи дека ќе добиваат помалку европски средства за патна...

Трамп: Ситуацијата со Северна Кореја се одвива многу добро

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека односите со Северна Кореја се одвиваат многу добро и оти очекува во иднина да се случат „добри...

Туск: Да бидеме подготвени дека нема да има договор за Брегзит

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска изјави дека 27 земји членки на ЕУ кои ќе останат во Унијата по излезот на Велика Британија,...

Во Албанија пред затворање 44 портали

По одлуката на албанскиот премиер Еди Рама да стави крај на нелегалните портали, Агенцијата за електронски комуникации на Албанија (АКЕП) објави список на порталите...

Руската православна црква ги прекина односите со Цариградската патријаршија

Светиот синодот на Руската православна црква (РПЦ) на денешното заседание во белорускиот главен град Минск, донесе одлука за целосен прекин на евхаристичката комуникација со Цариградската...