Намалено интересирањето за воена служба

Причината за намалувањето на бројот на заинтересираните лица за служење професионална војска не се ограничувачките фактори за старосната граница или другите услови, велат од...

Кувелис: Можен е „жежок инцидент“ во Егејското Море

Грчкиот заменик-министер за одбрана Фотис Кувелис смета дека во Егејското Море има „студена војна“ со Турција, поради постојаните нарушувања од нејзина страна на грчкиот...

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна

Европската унија има потреба да прими нови членки од Западен Балкан со цел да се избегне ризик за нова војна во регионот, изјави денеска...

Албански пратеник на листата непожелни за влез во САД

Стејт депарментот му забрани на албански пратеник влез на американска територија поради наводна вмешаност во корупција од големи размери. На Том Доши, пратеник на албанската...

Вучиќ: Не ни се противници Албанците туку тие што ни го одземаат Косово

Нам не ни се противници во косовското прашање Албанците, туку оние кои ја создаваа таа држава и кои ни ја одземаат таа територија, изјави...

Харадинај: Америка ја води косовската надворешна политика

Косовскиот прмеиер Рамиш Харадинај изјави дека „Косово нема надворешна политика и дека припаѓа на клубот што го води Америка“. – Ние сме дел од Европа...

Харадинај: Косовската надворешна политика ја води Америка

Косовскиот прмеиер Рамиш Харадинај изјави дека „Косово нема надворешна политика и дека припаѓа на клубот што го води Америка“. – Ние сме дел од Европа...

Романскиот претседател одби да ја смени главната антикорупционерка

Романскиот претседател Клаус Јоханис денеска рече дека нема да ја смени шефицата на антикорупциското тело Лаура Кодрута Ковеси, како што бараше Владата, во најновиот...

во интерес на Унијата и земјите членки е соработка со Западен Балкан.

Во интерес на Унијата и земјите членки е соработка со Западен Балкан, оцени денеска високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика...

Аналитичар: Апсењето на Марко Ѓуриќ е договорено меѓу Вучиќ и Тачи

Политичкиот аналитичар од Приштина Бељуљ Бечај денеска оцени дека акцијата на полицијата во Косовска Митровица во која беше уапсен директорот на Канцеларијата на Владата...