Роднините на протераните „ѓуленисти“ ја тужат косовската Влада

Роднините на шестмината турски државјани од Косово, кои официјална Анкара ги смета за следбеници на движењето ФАТО, кое го предводи верскиот лидер во егзил,...

Тачи го одобри Договорот за границата меѓу Косово и Црна Гора 

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска го потпиша Указот за стапување во сила на Законот за ратификација на Договорот за демаркација на границата меѓу Косово...

После бомбардирањето на НАТО ќе се испитува здравјето на луѓето во Србија

Претседателката на српското Собрание, Маја Гојковиќ денеска предложи формирање на Комисија, која ќе има задача да ги истражи последиците по здравјето на граѓаните на...

Ердоган официјално ја достави кандидатурата за шеф на Турција

Турската владејачка Партија на правдата и развојот (АКП) и нејзиниот коалициски партнер, Партијата на националистичкото движење (МХП), денеска официјално ја доставија кандидатурата на актуелниот...

Хрватското новинарство е површно

Во медиумите во Хрватска често работат потплатени и заплашени новинари, кои не се одлучуваат да се занимаваат со најсериозните проблеми во домашното општество како...

Оспорено ангажирањето нови советници за „Агрокор“

Вонредниот повереник за „Агрокор“, Фабрис Перушко, не смее да ги ангажира новата група странски и домашни советници што би му се ставиле на услуга...

Пред крајот на животот Тито сакал да слуша македонски песни

- Почина другарот Тито – беа зборовите кои со растреперен глас ги соопштија телевизиските спикери на сите поранешни југословенски телевизии, фудбалскиот натпревар Хајдук-Црвена ѕвезда...

Триесет и осум години од смртта на Јосип Броз Тито

Тито беше водач во борбата против окупаторот од 1941 до 1945 година. На денешен ден пред 38 години почина доживотниот претседател на Социјалистичка Федеративна Република...

Курдски пратеник во турското Собрание осуден на осум години затвор

Турски суд денеска го осуди пратеникот во Собранието на Турција од редовите на курдската Народна демократска партија (ХДП), Абдулах Зејдан, на осум години затвор, под...

Осуден турски карикатурист награден по повод Светскиот ден на слобода на печатот

Турскиот карикатурист Муса Карт, кој е осуден на повеќе од три години затвор, денеска ја освои Меѓународната награда за цртеж во печат. Наградата се доделува...