ЕУ го покажува заедништвото преку проекти во одбраната

Брисел ги зголемува инвестициите во воено-индустрискиот комплекс Европските земји работат на два големи заеднички одбранбени проекти да развијат поморски брод од втор ред и млазен...

Баерн го има најефикасниот почеток на сезоната во клупската историја

ФУДБАЛ - ГЕРМАНИЈА Европскиот и германски шампион, Баерн, во вистински трилер-натпревар ремизира на арената „Алијанц“, со Лајпциг, 3-3 (трипати асистираше Кингсли Коман), во 10-то коло...

Кинотеката на Македонија е дел од проектот „ФилмЕД“

Кинотеката на Македонија годинава е дел од проектот „ФилмЕД“, чија цел е да развива и имплементира тренинг-програми за наставници и едукатори што ќе стекнат...

Растечки двигател на агендата на глобалниот југ

Фактот дека речиси 40 земји изразија интерес за приклучување кон БРИКС во изминатите 18 месеци ја нагласува желбата на многумина во глобалниот југ да...

„Свети Никола“ – една од најстарите зачувани цркви во Овче Поле

Занимливости на Македонија „Свети Никола“ е средновековна селска црква во светиниколското село Буриловци, Македонија. Црквата е гробјанска, прогласена е за споменик на културата на Македонија Црквата...

Ковид-19 за половина го намали буџетот на ФИФА за 2020 година

Според ревидираниот буџет, вкупните приходи на ФИФА за годинава ќе бидат 250 милиони, или 48,3 отсто помалку од планираните 484 милиони долари Одложувањето на неколку...

Панорама

Атина - Светиот синод на Грчката православна црква официјално ја призна автокефалноста на Украинската православна црква. Одлуката е донесена по барање на Вселенската патријаршија,...

Манчестер сити започна правна постапка против Премиер-лигата

Британскиот весник „Тајмс“ пишува дека видел правен документ од 165 страници во кој Манчестер сити тврди дека е жртва на „дискриминација“, дека изменетите правила...

Меридијани

Лондон - Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, вчера изјави дека им го должи својот живот на здравствените работници што го лекуваа од коронавирусот....

Фарах и Болт магнет и за публиката во Лондон

Црномурестиот Британец Мо Фарах го потврди златото од Пекинг на 10.000 метри, додека во прошталната трка на 100 метри Усеин Болт беше трет, зад...